Польські винищувачі розпочинають патрулювання повітряного простору Словаччини

Блащак: Ми підтримуємо одне одного, оскільки разом ми сильніші
Фото: ЕРА

Польські винищувачі розпочинають патрулювання повітряного простору Словаччини. Про це 1 вересня у Twitter повідомив віцепрем'єр-міністр – міністр оборони Польщі Маріуш Блащак.

"Відсьогодні завдяки угоді, яку я підписав минулої суботи, чергова пара польських винищувачів також захищатиме повітряний простір Словаччини. Ми підтримуємо одне одного, оскільки разом ми сильніші", – наголосив Блащак.

Словаччина 27 серпня підписала угоду з Польщею та Чехією, згідно з якою ці країни патрулюватимуть її повітряний простір. Братислава виводить з експлуатації свої МіГ-29 радянського виробництва. Їх, найімовірніше, передадуть Україні.

Наприкінці липня міністр оборони Словаччини Ярослав Надь говорив, що Словаччина не має змоги подарувати літаки в односторонньому порядку, тому потрібна буде заміна або оплата. Він зазначив, що один МіГ-29 коштує €35 млн.

Словаччина у квітні передала Україні систему протиповітряної оборони С-300, а у травні обіцяла доправити самохідні установки Zuzana 2.

15 червня стало відомо, що Словаччина передала Україні чотири гелікоптери Мі-17 та один гелікоптер Мі-2, а також боєприпаси для реактивних систем залпового вогню "Град".

Контекст:

Загальну кількість бойових літаків у ВПС України на момент повномасштабного вторгнення Росії міноборони РФ оцінювало у 152 одиниці, видання "Проект" – 199 одиниць. МіГ-29 в Україні нараховували до 36 одиниць.

Із початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну жодна країна не повідомляла офіційно про постачання в Україну бойових літаків – ні радянського зразка, ні сучасних західних. Однак у липні цю тему почали обговорювати дуже активно. В інтерв'ю "BBC News Україна", опублікованому 15 липня, міністр оборони України Олексій Резніков розповідав, що винищувач F-16, усупереч поширеній думці, не найкращий варіант для України через те, що аеродроми не готові до роботи з ним.

дві речі, за які я ще борюся, – це сучасні танки й літаки. Поки що ми не пробили цей момент. Але я переконаний, що нам і це вдасться. Для мене сьогодні відповідь "це неможливо" означає, що це можливо – тільки в майбутньому", – говорив Резніков тоді.

За п'ять днів після виходу інтерв'ю відбулося чергове засідання контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). За його підсумками Резніков оголосив про нові зобов'язання партнерів, "що стосуються і суші, і моря, і неба".