Помпео: Позиція США щодо питання Голанських висот і Криму – не політика подвійних стандартів
Політика визнання США Голанських висот Ізраїлем не є "подвійними стандартами" і спрямована на стабільність регіону, заявив державний секретар США Майк Помпео під час візиту до Лівану.
Намір США визнати суверенітет Ізраїлю над анексованими ним територіями Голанських висот у той час, як за анексію Росією Криму проти неї введено санкції – не політика подвійних стандартів, заявив державний секретар США Майк Помпео в інтерв'ю Sky News Arabia під час свого візиту у столицю Лівану Бейрут.
Помпео заявив, що визнання США суверенітету Ізраїлю над Голанськими висотами – це "визнання реального стану справ на місцях і ситуації у сфері безпеки, необхідної для захисту Ізраїлю". Він додав, що рішення США не є порушенням резолюції Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй.
Держсекретар зазначив, що намір США визнати Голани ізраїльською територією спрямовано на розширення можливостей для досягнення стабільності на Близькому Сході, а США є “силами добра в регіоні".
Слова Помпео вже прокоментувала у своєму Facebook офіційний представник міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова,
“Ось тому Вашингтон і Брюссель роблять усе, щоб у світі не дізналися про реальний стан справ у Криму – інакше визнання відбудеться автоматично, як випливає з логіки держсекретаря. Ми все зрозуміли і скорегуємо стратегію інформаційної роботи. Дякую, пане Помпео", – написала Захарова.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. США і Європейський союз ввели санкції проти Росії.
У 1967 році внаслідок Шестиденної війни з Єгиптом, Сирією, Йорданією, Іраком і Алжиром Ізраїль розбив сили арабських держав, що мали перевагу, і розширив свої території. Було захоплено Синайський півострів, сектор Гази, західний берег річки Йордан, Східний Єрусалим і Голанські висоти, крім східної частини. Під тиском ООН частину захоплених територій Ізраїлю довелося очистити, однак Голанські висоти залишилися під його контролем, і в грудні 1981 року Кнесет ухвалив резолюцію про поширення ізраїльської юрисдикції на їх територію.
ООН не визнала окупацію Ізраїлем Голанських висот. Щорічно Генасамблея ухвалювала резолюцію з її засудженням. У 2018 році США вперше проголосували проти резолюції Генасамблеї ООН (раніше американська делегація утримувалася).
21 березня президент США Дональд Трамп закликав світ визнати суверенітет Ізраїлю над Голанськими висотами. Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху подякував Трампу за його ініціативу і заявив, що американський президент "увійшов в історію".
22 березня Ліга арабських держав, Сирія, Туреччина, Іран і Російська Федерація засудили намір США.