"Порушили суверенітет країн". У США заявили, що повітряні кулі Китаю шпигували над п'ятьма континентами
"Усі ці повітряні кулі є частиною флоту повітряних куль КНР, розробленого для проведення розвідувальних операцій, і [...] порушили суверенітет інших країн. А протягом останніх кількох років китайські повітряні кулі вже були помічені над країнами на п'яти континентах", – сказала вона.
Жан-П'єр зазначила, що Сполучені Штати вже спілкувалися на цю тему зі своїми союзниками та партнерами.
Associated Press пише з посиланням на Держдепартамент США, що йдеться про понад 40 країн, над якими літали китайські кулі. Американська влада стверджує, що це висотні аеростати спостереження, оснащені високотехнологічним обладнанням і здатні "збирати сигнали зв'язку та іншу конфіденційну інформацію".
Інформація про те, що повітряні кулі шпигували, базується, зокрема, на зображеннях, зроблених американськими літаками-розвідниками в той момент, коли кордон США перетинала повітряна куля, яку згодом збили американські військові.
У Держдепартаменті США заявили, що аналіз залишків китайської повітряної кулі "несумісний" із поясненням з Пекіна про те, що це був метеозонд.
Контекст:
3 лютого стало відомо, що американські військові зафіксували на півночі США розвідувальну повітряну кулю з Китаю. У Пентагоні спочатку планували збити кулю над штатом Монтана, але потім Байдену порадили не робити цього, щоб від уламків кулі не постраждали мирні жителі.
Китай стверджував, що повітряна куля була просто "дирижаблем" для дослідження погоди, який збився з курсу. Однак Пентагон відразу відкинув цю заяву, а також твердження Китаю про те, що повітряну кулю розміром із три шкільні автобуси не використовували для спостереження і вона мала лише обмежені навігаційні можливості, зазначав The Hill.
Через виявлену кулю держсекретар США Ентоні Блінкен відклав візит до Китаю, який було заплановано на 5–6 лютого. Планували, що на порядку денному буде війна Росії проти України.
5 лютого міністерство закордонних справ Китаю опублікувало заяву, у якій висловило "сильне невдоволення і протест" у зв'язку з рішенням США збити кулю-шпигун. У заяві йдеться про те, що китайська сторона неодноразово інформувала американську сторону про цивільний характер дирижабля і повідомляла, що його проникнення у США пов'язане з "форс-мажорними обставинами".