Посол Євросоюзу передав владі Грузії звернення-демарш ЄС щодо Саакашвілі
Герчинський повідомив, що із цим зверненням погодилися у Брюсселі усі 27 держав – членів Євросоюзу. Зазначають, що у ЄС "дуже стурбовані" повідомленнями про погіршення стану здоров'я Саакашвілі.
За словами посла, у нього відбулася "дуже відкрита і щира розмова" з міністром юстиції Раті Брегадзе.
"Міністр юстиції надав нам інформацію про те, що робить уряд Грузії, щоб права колишнього президента Михайла Саакашвілі як обвинуваченого й ув'язненого були захищені", – повідомив Герчинський.
Портал уточнює, що у дипломатичній практиці демарш означає надзвичайний виступ, який може бути виражено у заяві, переданні ноти, меморандуму, висловленні протесту чи попередженні. Форму демаршу зазвичай використовують, якщо питання не вирішили у порядку нормальної дипломатичної роботи або якщо для його врегулювання потрібні термінові заходи.
Експертна група лікарів, яку скликав апарат Народного захисника Грузії, за підсумками огляду Саакашвілі зробила висновок, що його стан різко погіршився з часу останнього візиту 4 грудня до четвертої стадії кахексії – загрозливої втрати ваги четвертої стадії, також повідомляє "Новости-Грузия".
У разі втрати ще п'яти – семи кілограмів він буде повністю прикутий до ліжка, йдеться у висновку. Якщо він і далі буде худнути, досягнення критичної позначки можливе протягом одного-двох місяців, це 52–53 кілограми, після чого зміни стануть незворотними, зазначають лікарі.
Контекст:
Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль у 2004– 2013 роках. Невдовзі після того, як покинув пост президента, він виїхів із країни, жив і працював в Україні, має українське громадянство.
У Грузії проти нього порушили кілька кримінальних справ, його підозрюють у зловживанні владою та переслідуванні політичних опонентів. Ще до повернення до Грузії його заочно засудили до шести років ув'язнення. Сам Саакашвілі кримінальні справи називає політично вмотивованими.
1 жовтня 2021 року Саакашвілі повідомив, що повернувся до Грузії. Того самого дня політика затримали й заарештували. Прокуратура Грузії порушила проти нього ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину кордону.
За час перебування під вартою Саакашвілі кілька разів оголошував голодування. У травні 2022 року його перевели на обстеження до цивільної клініки "Вівамед" у Тбілісі, де він перебуває досі. Адвокат Шалва Хачапурідзе повідомив, що за час ув'язнення у політика діагностували деменцію і туберкульоз, є підозри ще на десятки захворювань. Саакашвілі стверджує, що під час арешту його отруїли. В організмі політика знайшли сліди вісмуту, барію, ртуті і миш'яку.
1 грудня було оприлюднено результати судово-медичної експертизи стану здоров'я Саакашвілі – вони свідчать, що політику необхідне лікування у багатопрофільній клініці в ЄС або США.
Українська влада, зокрема президент України Володимир Зеленський, неодноразово закликала Грузію дозволити Саакашвілі лікуватися за кордоном. Українське МЗС, наприклад, пропонувало передати експрезидента Грузії Україні. Польща теж висловлювала готовність прийняти його на лікування.