Посол Польщі про стелю цін на російську нафту: Ми незадоволені, але деякі санкції також починали з формальних заходів, а потім їх добудовували

Ціхоцький: Ми задоволені тим, що рішення щодо санкцій ухвалили
Фото: ЕРА

Польща незадоволена рівнем уведеною західними країнами стелі цін на російську нафту, проте у Варшаві не відкидають, що ця санкція згодом може бути жорсткішою. Про це в опублікованому 7 грудня інтерв'ю "РБК-Україна" заявив посол Польщі в Україні Бартош Ціхоцький.

"Так, ми незадоволені планкою, але ми задоволені тим, що рішення щодо санкції було прийнято. Якщо подивитися трохи в минуле, деякі санкції починалися з таких формальних заходів, але потім вони добудовувалися. Є аргументи наших союзників, які наполягали на планці $60 і вирішили, що краще мати такий консенсус, ніж ніякий. Працюємо далі, потужно працює наша дипломатична команда у Брюсселі і перед нами є ще багато завдань", – зазначив посол.

За його словами, можливостей для посилення обмежень для Росії ще не вичерпано.

"Насамперед це питання не до Європейського союзу чи G7. Росія є сусідом країн, які не приєдналися до цих санкцій. Санкції можуть працювати, коли вони реально спільні. Тому треба тут думати передусім про географію санкцій, а також про імплементацію того, що вже зроблено. І тут, на жаль, ми бачимо, що вартість товарообігу між Росією й багатьма країнами ЄС зростає, а не падає. Постійно чуємо, що якийсь російський банк працює у SWIFT. Що якісь кораблі з російським вантажем, але вже під іншим прапором, курсують. Але санкції, за всієї справедливої критики, також мають бути гнучким інструментом дипломатії. Інакше не було б порозуміння щодо "зернового коридору", обмінів полоненими тощо", – наголосив Ціхоцький.

Контекст:

Уряди країн Європейського союзу домовилися про обмеження ціни на російську морську нафту в розмірі $60 за барель 2 грудня. До них приєдналися країни "Групи семи" й Австралія.

Водночас Україна, а також Польща і країни Балтії наполягали, щоб ціни були нижчими.

3 грудня президент України Володимир Зеленський назвав "несерйозною" встановлену країнами групи G7, Австралією та ЄС межу ціни. На його думку, барель російської нафти має коштувати менше ніж $30.

До 2030 року частка Росії на світовому енергетичному ринку зменшиться приблизно до 13% із торішніх 20%, наголосили в "Русской службе BBC", додавши, що Москва не дорахує $1 трлн. Як зазначили в редакції, в цьому є мета західних санкцій – позбавити Росію коштів на агресивну війну проти України, розв'язану в лютому.