Амбасадорка РФ пригрозила Болгарії розривом дипвідносин через висилання 70 російських дипломатів

Амбасадорка РФ передала у МЗС Болгарії усну ноту, вимагаючи до 12.00 1 липня зняти рішення про висилання із країни 70 російських дипломатів
Фото: mfa.bg
Росія може розірвати дипломатичні відносини з Болгарією через висилання із країни 70 співробітників посольства РФ.

Про це 30 червня в ефірі БНТ 1 заявила амбасадорка РФ у Болгарії Елеонора Митрофанова.

28 червня Митрофанову викликали на зустріч у МЗС Болгарії, де їй було надано імена 70 співробітників представництв РФ у країні, які мають покинути Болгарію до опівночі 3 липня.

У болгарському зовнішньополітичному відомстві зазначили, що запит про висилання російських дипломатів має дві підстави.

"По-перше, взаємність на підставі ст. 11 Віденської конвенції про дипломатичні зносини. Персонал закордонних представництв мають утримувати в розумних та нормальних межах, зважаючи на нинішній стан двосторонніх відносин, – наголосили у МЗС. – По-друге, через діяльність російських посадовців, яку компетентні органи Болгарії визнали несумісною з Віденською конвенцією про дипломатичні зносини... Діяльність, класифікована відповідними установами як загроза національній безпеці, є основою оголошення їх небажаними".

Митрофанову запитали, якою буде відповідь Росії на висилання її дипломатів.

За її словами, "Москва зробить дуже кардинальні кроки" – "дипломатичні відносини може бути навіть розірвано, Москва ухвалить рішення".

Митрофанову 30 червня прийняли у МЗС Болгарії, повідомляють на сайті відомства.

"Вона передала усну ноту, в якій в ультимативному тоні було зроблено прохання про зняття рішення щодо оголошених персонами нон ґрата співробітників російських закордонних представництв до 12.00 1 липня 2022 року. У ноті йдеться, що інакше "питання про закриття посольства Російської Федерації в Республіці Болгарія буде поставлено безпосередньо перед російським керівництвом", – ідеться у повідомленні.

Наголошено, що МЗС Болгарії поінформувало канцелярію прем'єр-міністра про ноту РФ і попросило про вказівки щодо подальших дій.

Прем'єр-міністр Болгарії Кирил Петков, який пішов у відставку, коментуючи висилання російських дипломатів, заявив 28 червня, що всіх, хто "працює на іноземні інтереси, закличуть повернутися у країну, з якої вони приїхали".

Він додав, що уряд країни протидіятиме спробам втрутитися у внутрішні справи Болгарії іноземних урядів. Водночас Петков відмовився надати додаткову інформацію щодо діяльності російських дипломатів.

22 червня парламент Болгарії ухвалив вотум недовіри уряду Петкова. 27 червня Петков повідомив у Facebook, що подав у відставку.

Контекст:

Після початку повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну 24 лютого Петков, незважаючи на багаторічні історичні зв'язки Болгарії з СРСР і пізніше Росією, повністю підтримав позицію Євросоюзу й НАТО. Він звільнив міністра оборони Стефана Янєва, який відмовлявся називати вторгнення війною. Також Петков підтримав санкції Євросоюзу проти Росії та пообіцяв українським Збройним силам технічну допомогу.

В ініціативі за відставку чинного уряду головну роль відіграв голова опозиційної партії ГЕРБ, колишній прем'єр Бойко Борисов, якого уряд Петкова намагався заарештувати за обвинуваченням у масштабній корупції. Однак софійський суд звільнив Борисова без висунення обвинувачень, пославшись на процедурні неточності.

Політологи вважають, що після відставки уряду Петкова заявлять про себе більш проросійськи налаштовані партії, зокрема права партія "Відродження". Це може поставити під загрозу плани Болгарії до 2024 року приєднатися до єврозони і плани щодо відмови від російських нафти й газу.