Посольство США рекомендувало американцям у Білорусі запастися їжею і вивчити шляхи для виїзду за кордон
Громадяни США, які проживають у Білорусі, мають бути готовими до того, що масові протести після закінчення терміну ультиматуму, який лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська висунула президенту Олександрові Лукашенку, можуть перерости в конфронтацію, заявило посольство США в Білорусі.
Посольство США в Білорусі 23 жовтня у зв'язку із закінченням терміну ультиматуму, який лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська висунула президенту Олександрові Лукашенку, опублікувало рекомендації для своїх громадян.
"У межах ультиматуму в разі невиконання вимог оголошували і наслідки (протести, страйки, перекриття руху транспорту та інші заходи). З огляду на ультиматум сили безпеки і протестувальники можуть збільшити застосування сили під час протестів, демонстрацій, мітингів та інших таких великих зібрань", – попередили в посольстві.
У дипмісії закликали своїх громадян уникати масових зібрань і бути готовими до того, що масові протести можуть швидко перерости в конфронтацію і насильство.
Дипломати радять американцям у Білорусі підтримувати принаймні триденні запаси їжі, води, ліків і необхідних речей, вивчити шляхи для виїзду з країни, стежити за новинами і завжди носити із собою документи, що посвідчують їхню особу.
Тихановська 13 жовтня в ультимативній формі вимагала від білоруської влади звільнити всіх політв'язнів, зупинити насильство щодо протестувальників, а від Лукашенка – оголосити про відставку.
"Якщо до 25 жовтня наших вимог не буде виконано, уся країна мирно вийде на вулиці з народним ультиматумом. І 26 жовтня розпочнеться національний страйк усіх підприємств, блокування всіх доріг, обвал продажів у державних магазинах. У вас є 13 днів, щоб виконати три умови", – заявила вона.
Масові протести через фальсифікацію результатів голосування на виборах президента в Білорусі тривають від 9 серпня. За офіційними даними, на виборах переміг Лукашенко. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітингувальників. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення, було затримано приблизно 13 тис. осіб. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Тихановська після виборів була змушена покинути Білорусь.
Лукашенко 23 вересня обійняв посаду президента. Уперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Чехія та Україна, не визнала інавгурації Лукашенка.