Постпред США при ООН: Через навмисні дії Росії десятки суден очікують відправлення в межах "зернової ініціативи"

У протоці Босфор на інспекцію СКЦ очікує 104 судна, що беруть участь у "зерновій ініціативі" щодо експорту української агропродукції, зазначили у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України

Фото: Міністерство інфраструктури України / Facebook (ілюстративне)
Постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд закликала Росію співпрацювати в межах чорноморської "зернової ініціативи".

Про це вона заявила 13 січня на засіданні Радбезу ООН щодо України, яке в YouTube транслювало "Суспільне".

"Через навмисне уповільнення інспекцій Росією десятки суден очікують відправлення і ще десятки чекають на інспекції, перш ніж вони зможуть доправити зерно країнам світу, – сказала Томас Грінфілд. – Це відставання означає додаткові витрати й додаткові затримки для мільйонів тонн зерна, більшу частину якого призначено для країн, що розвиваються. Відставання також означає, що 2,5 млн тонн зерна просто лежать там, очікуючи відправлення".

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України поінформувало 13 січня, що в протоці Босфор на інспекцію спільного координаційного центру очікує уже 104 судна, які беруть участь у "зерновій ініціативі" щодо експорту української агропродукції.

В Адміністрації морських портів України (АМПУ) наголошували, що через саботаж Росії замість необхідних 24–30 суден на добу (у рівних частках на вхід і на вихід) реально проводять інспекцію в середньому лише трьох із половиною суден на вхід і трьох – на вихід.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української агропромислової продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. У травні президент України Володимир Зеленський говорив, що в українських портах заблоковано 22 млн тонн зерна, яке мало піти на експорт.

22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна. Україна підписала документ із Туреччиноюй ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня.

Завдяки чорноморській "зерновій ініціативі" знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн людей, заявили в ООН.

17 листопада у Стамбулі домовилися про продовження роботи "зернового коридору" ще на 120 днів.

Українська влада неодноразово заявляла про саботаж Росією роботи "зернового коридору". Восени черга в Босфорі сягнула більш ніж 150 суден, які очікували заходу в українські порти понад 30 діб. Тоді цю проблему вдалося вирішити разом із ООН і Туреччиною, але пізніше ситуація повторилася, зазначили в АМПУ.

Через дії РФ деякі судна очікують на перевірки у водах Туреччини більше ніж місяць, повідомляли наприкінці грудня в Мінінфраструктури України.

З 1 серпня з українських портів вийшло 644 судна, які експортували 17,3 млн тонн продовольства, заявили в Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України.