"Потрібно відмовитися від вуличної активності". Білоруський держканал показав нові кадри із затриманим Протасевичем
Коли саме було знято відео з Протасевичем, невідомо, у фільмі уточнюють лише, що це оперативне знімання. У фільмі є кілька фрагментів з опозиціонером, у них помітно монтажні склейки, тому зрозуміти точно, якими були повні цитати, неможливо.
У першому фрагменті журналіст розповідає про саме приземлення літака.
"Потім літак почав сідати. Я зрозумів, що панікувати далі марно. Літак приземлився, досить довго кермував усією цією смугою, і я побачив, що він під'їжджає навіть не до будівлі аеропорту, а збоку на заготовлений майданчик", – каже він.
За словами Протасевича, він бачив в аеропорту велику кількість людей у цивільному одязі й зі світловідбивними жилетами, яких він спершу прийняв за журналістів.
"Думаю, зараз, як відомий персонаж, під звук фотокамер, під софіти, телеоб'єктиви буду спускатися. Хіба що не червоною доріжкою. Ще там побачив, що стояли спецпризначенці у формі, у бронежилетах, зі зброєю. Тобто такі геть спецпризначенці-спецпризначенці. Ну, у всякому разі це буде гарно. І ось я вже заспокоївся, просто почав дихати і сказав Соні (ймовірно, ідеться про дівчину опозиціонера Софію Сапегу. – "ГОРДОН"), щойно літак буде приблизно на землі, моментально про це повідомити хоч когось", – зазначив він.
В іншому фрагменті Протасевич уже розповідає про події після того, як його зняли з літака.
"Між середніми й задніми дверима, ну автобус був повністю забитим. Я не став до неї (Сепеги. – "ГОРДОН") прориватися, тобто не хотів там стояти з нею розмовляти в надії на те, що якщо мене затримують, що, може, її не затримаються, і як мінімум усе буде добре хоча б для неї. Ось тому я з нею не контактував більше. І я не бачив, знімали мене чи не знімали. І вже потім, коли ми до будівлі аеропорту їхали, я стояв біля задніх дверей і бачив, що хтось із салону знімав", – говорить опозиціонер.
Імовірно, ідеться про фото, яке в день затримання Протасевича опублікував журналіст і радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської Франак Вячорка.
Також чоловік розповів про конфлікт із якоюсь людиною, але не назвав імені.
"У мене був особистисний конфлікт тільки з однією людиною, причому був таким досить напруженим. Особливо останніми днями. Спочатку в нас не було з ним якихось великих конфліктів, за винятком того, коли на першій спільній пиятиці були. Він сказав, що в нас будуть проблеми, у нас два з тобою такі сильні лідерські характери й у нас вочевидь рано чи пізно будуть якісь проблеми. Я, щиро кажучи, досі не знаю, чи є ось ця ситуація продовженням конфлікту", – сказав він.
У цьому ж фрагменті Протасевич розповів, що це був єдиний раз, коли він повідомив, як буде переміщатися.
"Це було в робочому чаті за 40 хвилин до вильоту. Де є, у принципі, і ця людина. Стається така ситуація, особливо з урахуванням того, що, природно, оскільки я перебував у СІЗО й у мене не було доступу до жодної інформації, однією з перших речей, про які я подумав, що реально мене просто підставили. Тому що я цього ніде не говорив, а щойно я це сказав, я відразу опинився в Мінську. Ось відразу. Я впевнений, що в нього були зв'язки з "кіберпартизанами", які й раніше займалися неправдивим мінуванням, причому на всій території країни й масово. У принципі, такі дії вже були", – зазначив він.
Водночас останню фразу в цей фрагмент було вклеєно й незрозуміло, чи йшлося про ту саму людину, із якою в опозиціонера нібито був конфлікт.
Окрім того, журналіст розповів і про ставлення до вуличних мітингів у Білорусі.
"І зараз це просто марно. У принципі, це не секрет. Я й зі своїми колегами це обговорював. Говорив, що в будь-якому разі зараз потрібно відмовитися від тих лекал, від тієї вуличної активності, яка була раніше. Тобто від тих форматів у яких ми працювали, тому що зараз активності просто немає. І її зараз не може бути. Ще на той момент, коли я був у Вільнюсі, я відкрито говорив, що зараз вулична активність не потрібна. Щонайменше потрібно чекати, поки загостриться ситуація в економіці. Тобто коли люди будуть виходити не за день нових виборів, не проти насильства з боку силовиків. А коли люди будуть виходити, грубо кажучи, за миску юшки", – говорить він.
Розповів Протасевич і про харчування в СІЗО: "Макарони з м'ясом були. Цілком їстівні були. З урахуванням того, скільки в нас насправді їжі в камері, що хлопці виють, що вже м'ясо псується. Треба їсти, а все не влазить".
В останньому фрагменті з Протасевичем він говорить про відносини з Вячоркою. ОНТ подає цю розповідь, як теорію самого Протасевича, що його переміщення білоруській владі "злив" Захід. Однак без контексту підтвердити, що йдеться саме про це, неможливо.
"Найпростіший приклад: це з Франаком Вячоркою, із яким у мене насправді були гарні стосунки. Ось коли я ще просто знімав офіційний візит Світлани Тихановської в Афіни. Усе було чудово, ми там два дні спільно в одній групі відпрацювали. Їздив знімав, усе гаразд було. Він мене хвалив, усе було нормально. Потім він полетів. І менше, ніж за тиждень, ставлення до мене змінилося прямо на протилежне. Я з ним спілкувався і він навіть сказав таку фразу в дусі: нам треба буде розглянути перспективи подальшої співпраці", – говорить опозиціонер.
Контекст:
23 травня літак авіакомпанії Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, здійснив екстрене приземлення нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли винищувач білоруських ВПС.
Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу й затримали Протасевича і росіянку Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу заарештовано, її і Протасевича визнали політв'язнями.
Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.
Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.
Низка країн ввела обмеження на авіасполучення з Білоруссю. Кабмін України з 26 травня ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю, а з 29 травня заборонив білоруським літакам використовувати повітряний простір України.