"Повторення старої брехні" та "явно безглузді" заяви. Як на Заході коментують інтерв'ю Карлсона з Путіним

Інтерв'ю Путіна Карлсону вийшло 9 лютого
Фото: kremlin.ru

Інтерв'ю американського журналіста Такера Карлсона з російським президентом Володимиром Путіним, яке вийшло 9 лютого, викликало різку реакцію серед як політиків, так і журналістів на Заході. Західні політики називають заяви Путіна "безглуздими", а журналісти обурені тим, що Такер замість тиснути на російського президента дозволив йому "вільно маніпулювати громадськістю і розповідати свою версію історії".

Прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак назвав заяву Путіна про те, що війна в Україні була "результатом розширення НАТО", "явно безглуздою", пише The Guardian.

Він нагадав, що Росія здійснила незаконне, неспровоковане вторгнення в Україну, і наголосив, що пишається тим, що Великобританія із самого початку міцно стояла на боці України.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив в X, що загальний зміст заяв Путіна в інтерв'ю Карлсону ще більше переконує, чому союзники мають і далі підтримувати Україну. 

"Президент Росії насміхається з того, що Росія насправді коїть в Україні, і наводить абсолютно заплутані пояснення причин цієї війни. Для нас це робить питання ще більш очевидним: ми залишаємося цілковито на боці України", – прокоментував Шольц.

Речниця Європейської комісії Набіла Массралі заявила, що Єврокомісія "нічого нового в інтерв'ю Путіна не побачила", пише Belga News Agency. Вона підкреслила, що Путін "повторював стару брехню, викривлення і маніпуляції та демонстрував велику ворожість до Заходу, що не є новим".

Массралі додала, що Єврокомісія шкодує, що Путіну дали "платформу для маніпулювання та поширення пропаганди".

"Оскільки в інтерв'ю Путіна з його вуст крапає брехня, варто освіжити в пам'яті аматорську і викривлену історію, у якій він сам себе переконав", – відреагував на інтерв'ю колишній міністр оборони Великобританії Бен Воллес і запропонував перечитати його статтю, опубліковану напередодні вторгнення Росії в Україну. У ній він, зокрема, реагував на статтю Путіна "про історичну єдність росіян та українців".

Розкритикував інтерв'ю і колишній прем'єр Великобританії Борис Джонсон у колонці для Daily Mail. За його словами, Такер у цьому інтерв'ю виконував роль "маріонетки тирана, диктофона для диктатора і зрадника журналістики".

Джонсон також підкреслив, що в інтерв'ю Путін намагався переконати американців у тому, що війна в Україні – це не їхні проблеми й від неї треба триматися подалі.

Експрем'єр також порівняв Путіна з лідером нацистської Німеччини Адольфом Гітлером: "Точно так само, як Гітлер, Путін зараз бубонить про нібито несправедливість, від якої страждають носії його рідної мови. Послухайте, як Путін говорить про російськомовних на Донбасі чи угорськомовних на заході України, і ви можете почути, як Гітлер говорить про Судети чи Ельзас-Лотарингію".

Інтерв'ю також різко розкритикували і провідні світові медіа й журналісти. Наприклад, оглядачка The Guardian Маргарет Салліван заявила, що своїм інтерв'ю Карлсон завдав шкоди світовій демократії, "давши привід для жадібних республіканців у Конгресі, які хочуть виконати волю Путіна, відмовляючи Україні в допомозі".  Саме інтерв'ю вона назвала "безцінним пропагандистським подарунком".

Журналістка британського Sky News Марта Келнер підкреслила, що тон розмови був "затишним", а Путіну дозволили говорити протягом 30 хвилин про історію Східної Європи. За дві години розмови це "однаково схоже на PR-вправу для обох чоловіків", каже журналістка.

Оглядач The Washington Post Вілл Соммер пише, що це інтерв'ю мало стати "великою перемогою" як для Путіна, так і для Карлсона. Натомість, намагаючись виправдати вторгнення, Путін значну частину інтерв'ю присвятив "нудному переказу російської й української історії, аж до того, що Карлсона це роздратувало, і вони почали конфліктувати".

Журналіст упевнений, що "ця плутана розповідь навряд чи знайде відгук у консервативної аудиторії Карлсона у Сполучених Штатах".

Олівер Дарсі із CNN, аналізуючи інтерв'ю, зазначив, що "ті, хто очікував від нього (Карлсона) жорсткого протистояння, напевно, були глибоко розчаровані довготривалим і плутаним інтерв'ю, у якому сам Такер часом мав розгублений вигляд".

Дарсі підкреслив, що американський журналіст замість того, щоб тиснути на Путіна щодо багатьох актуальних тем, "дав можливість автократу вільно маніпулювати громадськістю і розповідати свою версію історії".

Контекст:

Карлсон – відомий американський журналіст, популярний серед консервативних виборців, прибічник експрезидента США Дональда Трампа. У 2009–2023 роках працював на консервативному каналі Fox News. Журналіст неодноразово робив антиукраїнські заяви, виступав проти надання американської допомоги Україні, а також ображав президента України Володимира Зеленського, називаючи його "маріонеткою США" і "диктатором у спортивному костюмі".

Інтерв'ю Карлсону – перше інтерв'ю, яке президент країни-агресора дав західному журналісту з моменту повномасштабного вторгнення РФ в Україну, нагадав NBC News. У цьому інтерв'ю Путін повторив російські пропагандистські наративи, що Україна – "штучна держава", нібито створена радянською владою, що війна Росії проти України – "до певної міри елемент громадянської війни". 

В аналізі "ГОРДОН" ідеться, як Путін  брехав про батька президента України Володимира Зеленського і навіть перебрехав власну брехню; хто такий Такер Карлсон і чи справді це інтерв'ю є настільки "доленосним", як стверджує спікер Путіна Дмитро Пєсков.