Познер: Білорусь при Лукашенку перетворено на поліцейську державу
Російський журналіст Володимир Познер висловив думку, що після силового розгону протестів у Білорусі Кремль має переглянути свої відносини з офіційним Мінськом.
Ще 25 років тому було зрозуміло, що президент Білорусі Олександр Лукашенко – людина, готова заради утримання своєї влади застосувати крайні заходи. Про це російський журналіст Володимир Познер написав у колонці на своєму офіційному сайті.
"Років 25 тому – точно рік не пам'ятаю – [російський бізнесмен] Борис Абрамович Березовський привіз до Мінська для зустрічі з президентом Лукашенком зо 20 російських журналістів. Серед них був і я. На нашу честь було влаштовано вечерю. На чолі столу сидів Лукашенко. У якийсь момент Березовський запропонував нам усім по черзі сказати тост на знак подяки за привітний прийом, наданий нам президентом Білорусі. Пам'ять моя не зберегла жодного з виголошених тостів – мабуть, нічого цікавого не пролунало. Але я добре пам'ятаю, що сказав я, коли черга дійшла до мене: "Моя мама навчила мене того, що коли ламаєш чийсь хліб, про цю людину треба говорити або добре, або нічого. Тому, Олександре Григоровичу, я не скажу нічого". Сказав і сів", – розповів Познер.
За його словами, Лукашенко тоді нічого не сказав нічого, "тільки виразно подивився".
"Не треба було бути особливо проникливою людиною, щоб ще тоді зрозуміти, хто такий Олександр Лукашенко – радянський продукт у найгіршому вигляді, людина, готова заради утримання своєї влади застосувати крайні заходи", – зазначив журналіст.
Він вважає: те, що відбувається в Білорусі сьогодні, підтверджує його слова.
"Застосування сльозогінного газу, гумових куль, водяних гармат, побиття людей, які вийшли на мирні демонстрації, арешти журналістів – усе це підводить до одного твердження: Білорусь при Лукашенку перетворено на поліцейську державу... У зв'язку з тим розгулом насильства, розв'язаним президентом Лукашенком, зовсім безпардонним поводженням із пересічними громадянами Білорусі я хочу запитати: чи не прийшла пора внести в ці відносини деякі зміни? Чи не прийшла пора показати як Лукашенку, так і міжнародній спільноті, що Росії небайдуже, кого вважати своїм союзником?" – додав російський журналіст.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі відбувалося дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня – основне. На пост президента балотувалося п'ять кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав чинний президент Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів дістала менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести. Вони продовжилися 10-го, 11-го і 12 серпня. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Акції супроводжуються зіткненнями протестувальників і міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня було затримано 3 тис. осіб, 10 серпня – ще 2 тис., 11 серпня – більш ніж 1 тис., 12 серпня – приблизно 700. Затриманим закидають масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.
За офіційними даними, під час зіткнень постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих. Перший чоловік загинув 10 серпня в Мінську. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці розповіли телеканалу "Белсат", що чоловік помер унаслідок влучання світлошумової гранати. Про смерть другого чоловіка стало відомо 12 серпня. 9 серпня його затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в закритому автозаку, який прямував до СІЗО.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. З такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва та інші. У США і ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання введення санкцій проти Білорусі.
Держсекретар США Майк Помпео заявив 12 серпня, що США можуть ввести санкції проти Білорусі чи обмежити постачання американської нафти.