Правозахисник у Європарламенті заявив, що за рівнем насильства Білорусь перевершила Німеччину 1933 року

Погоняйло: Звірства і насильство, які демонструє нинішній уряд у Білорусі, просто жахливі
Фото: belhelcom.org

Голова юридичної комісії Білоруського Гельсінського комітету Гаррі Погоняйло, виступаючи в Європарламенті, закликав знайти юридичні інструменти, які допомогли б притягнути до кримінальної відповідальності як окремих співробітників силових структур Білорусі, так і організації.

Влада Білорусі за рівнем насильства щодо громадян на сьогодні перевершила вже Німеччину 1933 року вдвічі. Про це 16 жовтня під час слухань у Європарламенті заявив голова юридичної комісії Білоруського Гельсінського комітету Гаррі Погоняйло, пише видання Naviny.by.

"Звірства і насильство, які демонструє нинішній уряд у Білорусі, просто жахливі і порівнянні тільки з фашистським режимом у Німеччині 1930-х років", – сказав Погоняйло.

Він висловив думку, що уряд "розірвав угоду між суспільством і державою", він не забезпечує дотримання прав громадян, але водночас правоохоронним органам надають цілковиту свободу.

Правозахисник нагадав, що за фактами насильства з боку правоохоронних органів щодо демонстрантів справ не порушено, а щодо мітингувальників – уже 400 кримінальних справ.

"У цій ситуації ми змушені просити Європарламент і всі структури Євросоюзу продумати й ухвалити відповідне рішення про пошук і застосування юридичних інструментів, якими ми могли б скористатися, щоб притягнути до кримінальної відповідальності як індивідуально співробітників силових структур, так і організації", – підкреслив Погоняйло.

Він пояснив, що йдеться про можливість використання універсальної кримінальної юрисдикції – інструменту, який закладено в багатьох кримінальних і кримінально-процесуальних кодексах країн Європи, США, Канади та інших цивілізованих країн.

"За наявності політичної волі, за наявності бажання у структур, до яких ми сьогодні апелюємо, створити відповідні координаційні центри для юристів тих країн, де можна застосувати універсальну кримінальну юрисдикцію, щоб вона почала діяти", – розповів правозахисник.

Він зазначив, що сьогодні приблизно 200 білоруських громадян, зокрема потерпілих від жорстокості та насильства силовиків, перебуває в Литві, Польщі, Україні. Перераховані країни починають відкривати у себе кримінальні справи і продумувати інші варіанти.

"Що це дасть? Якщо ми зможемо завести справи, за якими видадуть ордери на арешт і передадуть Інтерполу, то це хоч якоюсь мірою  може привести до зміни ситуації всередині Білорусі. Багато хто із силового блоку зрозуміє, що безкарність закінчується, що рано чи пізно вони постануть перед судом і дістануть покарання. Звісно, я розумію, що потрібні організаційні і матеріальні зусилля, але це того варте", – додав Погоняйло.

У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту через фальсифікацію результатів голосування на виборах президента, на яких, за офіційними даними, переміг глава держави Олександр Лукашенко. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували впевнену перемогу опозиційної кандидатки Світлани Тихановської.

Білоруські силовики жорстко розганяли мітингувальників. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні людей дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.

Мітинги і затримання тривають донині.