Президент Азербайджану: Іреван – наша історична земля, і ми повинні туди повернутися
Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що стратегічна мета країни – повернення в Іреван. Іреваном в Азербайджані називають столицю Вірменії Єреван.
Іреван – історична земля азербайджанського народу, і він має туди повернутися. Про це заявив президент Азербайджану Ільхам Алієв під час виступу на з'їзді керівної партії країни "Новий Азербайджан" 8 лютого, повідомила його прес-служба.
Алієв підкреслив, що "весь світ уважає Нагірний Карабах невід'ємною частиною Азербайджану".
"Історичні основи також посилюють нашу позицію, оскільки Нагірний Карабах є нашою споконвічною, історичною землею... Наші історичні землі – Іреванське ханство, Зангезур, Гейча. Про це має знати й молоде покоління, і весь світ. Радий, що через це питання – історію наших споконвічних земель – сьогодні створюють солідні наукові праці, знімають фільми, організовують виставки. Протягом найближчих років ми повинні бути більш активними у цьому напрямі, у різних куточках світу повинні проводитися виставки, презентації. Бо Іреван – наша історична земля, і ми, азербайджанці, повинні повернутися на ці історичні землі. Це – наша політична і стратегічна мета, і ми повинні поступово наближатися до неї", – сказав президент.
За його словами, тиск на Вірменію потрібно посилити до повного врегулювання конфлікту.
"Ми й далі повинні і будемо тіснити Вірменію, нам необхідно доводити до світової спільноти свої реалії. Вірмено-азербайджанський, нагірно-карабахський конфлікт має бути врегульовано в межах територіальної цілісності нашої країни на основі резолюцій Ради Безпеки ООН. Іншого шляху немає. Ми ніколи не дозволимо, щоб на нашій землі було створено другу вірменську державу. Територіальна цілісність нашої країни не є й ніколи не буде темою переговорів. Просто ми повинні нарощувати і нарощуємо свої зусилля. Упевнений, що це питання знайде справедливе рішення на ґрунті норм і принципів міжнародного права, і територіальну цілісність нашої країни буде відновлено", – заявив Алієв.
За словами азербайджанського лідера, Вірменія "стала заручником, жертвою своєї загарбницької політики".
"Ми ізолювали її, можна сказати, від усіх міжнародних проектів, усі енергетичні і транспортні комунікації обходять її, і це зробили ми. Незважаючи на те, що це не дуже легке питання", – додав він.
Іреванське ханство охоплювало території західного Азербайджану від Араратської рівнини до басейну озера Гейча (зараз озеро Севан у Вірменії) і на захід від річки Аракс. Столицею ханства було місто Іреван (нині столиця Вірменії Єреван).
У 1991 році Нагірно-Карабахська Республіка, підтримувана Вірменією, оголосила про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, що тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир'я і припинення вогню між Вірменією та Нагірно-Карабахською Республікою з одного боку та Азербайджаном – з іншого.