Президентка Грузії про реакцію на протести: Придушення свободи висловлення думок – дуже схоже на політику Росії
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила 8 березня в коментарі телекомпанії CNN, що реакція грузинської влади на дії учасників протесту проти закону про "іноагентів" схожа на російську.
"Нема потреби ухвалювати цей закон, реєструвати неурядові організації, називати людей "іноземними агентами". Це дуже схоже на російську політику. Також схоже на політику РФ, коли вони намагаються відповісти на свободу висловлення поглядів людей придушенням протестів. Ці люди приходять до парламенту мирно, з єдиним проханням – відкликати цей законопроєкт", – заявила глава держави.
Зурабішвілі, яка перебуває з візитом у США, висловила повну підтримку мітингувальникам у Грузії.
"Уряд має останній шанс [...] показати, що він не є проросійською силою. Вони мають утримуватися від застосування сили, це мій заклик звідси. [...] Грузія – демократична країна. Населення має право говорити, що хоче в Європу", – пояснила вона.
Контекст:
Акції протесту в Грузії почалися після того, як влада вирішила ухвалити закон про "іноземних агентів". Проти законодавчих нововведень виступили опозиція, представники ЗМІ та неурядові організації. Вони заявили, що законопроєкти фактично аналогічні російському закону і суттєво гальмують рух Грузії у напрямку євроінтеграції.
Очікували, що два законопроєкти винесуть на засідання 9 березня, зазначило видання "Новости-Грузия". Але у підсумку один із них – "Про прозорість іноземного впливу" – парламент розглянув 7 березня, коли вже відбувалася акція протесту, і ухвалив у першому читанні.
Після голосування верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що законопроєкт несумісний із цінностями та стандартами ЄС і "суперечить проголошеній Грузією меті вступу до Європейського союзу". У Держдепартаменті США натякнули на ймовірні санкції за придушення протестів.
Зурабішвілі пообіцяла накласти на закон вето.
7 березня під час акції протесту проти закону про "іноагентів" у Тбілісі сталися зіткнення, поліція застосовувала до учасників акції газ і водомети, є постраждалі, затримали 66 протестувальників.
8 березня у Грузії відновили акції протесту. Опозиція висунула владі ультиматум, після його невиконання протестувальників закликали оточити парламент. Сталися зіткнення силовиків із мітингувальниками.