У центрі Тбілісі основна частина мітингувальників, проти яких поліція застосовувала сльозогінний газ і водомети, розійшлася. 8 березня вони планують повернутися
Люди, які протестували біля будівлі парламенту Грузії проти ухвалення законопроєктів про "іноземних агентів" у ніч на 8 березня, почали розходитися, повідомив Telegram-канал Paper Kartuli приблизно о 2.00.
Отже, за підрахунками журналістів каналу, акція на проспекті Руставелі у Тбілісі тривала понад 10 годин.
З огляду на опубліковані у Facebook грузинської редакції "Радіо Свобода" знімки, протестувальники залишаються біля будівлі парламенту, але їхня кількість суттєво зменшилася.
За даними ЗМІ, територію поблизу парламенту в основному зайняли поліція і спецпризначенці.
Журналіст Микола Лєвшиц, який живе в Грузії, повідомив у Telegram, що основну частину протестувальників з площі на проспекті Руставелі спецпризначенці відтіснили за допомогою світлошумових гранат і сльозогінного газу. Після цього на прилеглих до будівлі парламенту провулках почалися затримання.
Водночас частина протестувальників сховалась у храмі Кашветі, що розташований навпроти будівлі парламенту.
Суспільний мовник 1TV повідомив, що деякі протестувальники кидали в поліцейських камені, а правоохоронці застосовували проти учасників акції водомети.
У ніч на 8 березня МВС Грузії випустило заяву, у якій зазначило, що протест під парламентом "набув украй жорстокого характеру". За даними МВС, присутні на проспекті Руставелі застосовували проти співробітників поліції "різні предмети", зокрема легкозаймисті. Про використання спецзасобів правоохоронцями у заяві не згадують.
У МВС повідомили, що під час акції протесту постраждали як її учасники, так і співробітники правоохоронних органів, і наголосили, що "будь-яке порушення закону під час мітингів супроводжуватиме негайна реакція поліції".
Про затриманих учасників акції у МВС не уточнили, але, за даними місцевих ЗМІ, зокрема Tabula, вони є. У міністерстві на запит редакції не відповіли про кількість затриманих. Відомо, що серед затриманих – лідер опозиційної партії "Гірчі – Більше свободи" Зураб Джапарідзе. "Радіо Свобода" повідомило, що його заарештували в адміністративному порядку за підозрою у дрібному хуліганстві й непокорі законній вимозі співробітника поліції.
Член ще однієї опозиційної партії – "Єдиний національний рух" – Никанор Мелія повідомив телеканалу Mtavari, що 8 березня о 15.00 протестувальники знову вийдуть у центр Тбілісі.
"І так буде щодня, проспект Руставелі буде по всій Грузії, доки перемога не буде підписана", – сказав він.
8 березня у Грузії вихідний, тому на протест, за прогнозом Лєвшица, можуть вийти десятки тисяч людей.
У грузинському сегменті соцмереж поширюють фотографію, зроблену під час акції протесту. На ній на склі, ймовірно, зупинки громадського транспорту на проспекті Руставелі написано "Fuck Russia".
За кілька годин, як свідчить знімок "Радіо Свобода", скло на цій зупинці розбили.
Фото: რადიო თავისუფლება / Facebook
Контекст:
Акції протесту в Грузії почалися після того, як влада вирішила ухвалити закон про "іноземних агентів". Проти законодавчих нововведень були опозиція, представники ЗМІ та неурядові організації. Вони заявили, що законопроєкти фактично аналогічні російському закону і суттєво гальмують рух Грузії у напрямку євроінтеграції.
На розгляді парламенту Грузії зараз два законопроєкти про "іноагентів": "Про прозорість іноземного впливу" і "Про реєстрацію іноземних агентів". Перший стосується лише НУО та ЗМІ, які отримують закордонне фінансування, а другий – як фізичних, так і юридичних осіб, за низкою винятків.
Очікували, що законопроєкти винесуть на засідання 9 березня, зазначило видання "Новости-Грузии". Але в підсумку один із них – "Про прозорість іноземного впливу" – парламент розглянув 7 березня, коли вже відбувалася акція протесту, і ухвалив у першому читанні.
Рішення ухвалити законопроєкти критикували у ЄС та США. Після голосування, яке відбулося 7 березня, верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що законопроєкт несумісний із цінностями та стандартами ЄС і "суперечить проголошеній Грузією меті вступу до Європейського союзу". Крім того, у Держдепартаменті США натякнули на можливі санкції за придушення протестів.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, яка зараз перебуває у США, у зверненні до нації підтримала протестувальників та пообіцяла накласти на закон вето.