"Несумісний із цінностями та стандартами ЄС". Боррель заявив, що закон про "іноагентів" суперечить меті Грузії вступити в Євросоюз

Остаточне ухвалення закону про "іноагентів" може мати серйозні наслідки для відносин Грузії та ЄС, зазначив Боррель
Фото: EPA
Ухвалення парламентом Грузії 7 березня у першому читанні законопроєкту "Про прозорість іноземного впливу" – "дуже поганий розвиток подій для Грузії та її народу".

Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель, його цитує сайт Європейської служби зовнішніх справ.

"Цей закон несумісний із цінностями та стандартами ЄС. Він суперечить проголошеній Грузією меті вступу до Європейського союзу, яку підтримує більшість грузинських громадян. Його остаточне ухвалення може мати серйозні наслідки для наших відносин", – попередив Боррель.

Він закликав Грузію "дотримуватися своїх зобов'язань щодо розвитку демократії, верховенства права та прав людини", а також нагадав "про право людей на мирний протест".

Контекст:

Парламент Грузії взяв до розгляду одразу два законопроєкти про "іноагентів". Проти законодавчих нововведень виступили опозиція, представники ЗМІ та неурядові організації. Вони заявили, що законопроєкти фактично аналогічні російському закону і суттєво гальмують поступ Грузії у напрямі євроінтеграції. Обидва проєкти ініціював рух "Сила народу": перший має назву "Про прозорість іноземного впливу", другий – "Про реєстрацію іноземних агентів". Перший стосується лише НУО та ЗМІ, які отримують закордонне фінансування, а другий – як фізичних, так і юридичних осіб, із низкою винятків.

Посол ЄС у Грузії Павел Герчинський заявив, що ця ініціатива суперечить щонайменше двом із 12 рекомендацій для набуття статусу кандидата в ЄС. Серйозне занепокоєння вже кілька разів висловив Держдеп США.

Протести біля будівлі парламенту Грузії почалися вдень 7 березня, коли депутати розпочали розгляд законопроєкту "Про прозорість іноземного впливу". Опозиція та міжнародні організації порівнюють його з російським репресивним аналогом. Депутати планували голосування на 9 березня, але перенесли його на сьогодні. У підсумку його ухвалили в першому читанні: за проголосувало 76 депутатів, проти – 13.

Кілька тисяч присутніх перекрили центральну вулицю Тбілісі, проспект Руставелі. У людей було багато антикремлівських плакатів, учасники скандували гасло "раби". Telegram-канал "Ночной Тбилиси" опублікував відео, як поліцейські та спецпризначенці витісняли протестувальників з однієї з вулиць біля будівлі парламенту, використовуючи сльозогінний газ. Поліція почала застосовувати водомети. МВС Грузії заявило, що це був вимушений захід, оскільки акція "набула насильницького характеру".

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, яка перебувала у Нью-Йорку (США), у зверненні до нації підтримала протестувальників проти закону про "іноагентів", пообіцявши накласти на нього вето і привести країну в ЄС.

Посольство США у Грузії назвало розгляд у парламенті скандального закону "чорним днем грузинської демократії". У Держдепартаменті США натякнули на можливі санкції за придушення протестів у Грузії.