Президентка Грузії у зверненні до нації підтримала протестувальників проти закону про "іноагентів", пообіцявши накласти на нього вето і привести країну в ЄС
"Я звертаюся до тих, хто цього вечора стоїть на проспекті Руставелі [у Тбілісі], де я сама багато разів стояла. Я стою тут, у Нью-Йорку, а позаду мене Статуя Свободи. Це символ, за який завжди боролася Грузія. Я стою поряд із вами, тому що сьогодні саме ви представляєте вільну Грузію. Ту Грузію, яка бачить своє майбутнє в Європі і нікому не дозволить це майбутнє відібрати", – сказала президентка.
Зурабішвілі у зверненні зазначила, що "нікому не потрібний закон" про "іноагентів", який "не взявся з нізвідки, а продиктований Москвою", "треба скасувати".
"Його не треба надсилати у Венеціанську комісію, тому що Венеціанська комісія чудово знає, що це за закон. Першого ж дня я сказала, що накладу вето на цей закон, і я зроблю це. Мені не цікаве його докладне обговорення... Мене цікавить тільки майбутнє Грузії... Конституція, гарантом якої я є. У ній написано, що всі держінституції і насамперед я, але також уряд, влада зобов'язані зробити все, щоб привести Грузію у Євросоюз", – наголосила президентка.
Усі, хто підтримує цей закон і проголосував за нього, продовжила Зурабішвілі, "порушують конституцію", усі вони "віддаляють нас від Європи".
"Я звертаюся до послів за кордоном, які представляють Грузію в різних країнах Європи, тут, в Америці. Що ми захищаємо? Що представляєте ви, як не це європейське майбутнє? Ми не хочемо цього закону, який є безглуздим, і його ідея полягає в тому, щоб віддалити нас від Європи. Ми всі разом сьогодні, ми будемо разом завтра, і ми приведемо цю країну в Європу. Я вам це обіцяю, тому що я вже давно дала собі цю обіцянку", – заявила президентка.
Зурабішвілі на тлі протестів у Грузії скасувала всі зустрічі у Нью-Йорку, написав портал "Новости-Грузия".
Контекст:
Парламент Грузії взяв до розгляду одразу два законопроєкти про "іноагентів". Проти законодавчих нововведень виступили опозиція, представники ЗМІ та неурядові організації. Вони заявили, що законопроєкти фактично аналогічні російському закону і суттєво гальмують поступ Грузії у напряму євроінтеграції.
Обидва проєкти ініціював рух "Сила народу": перший має назву "Про прозорість іноземного впливу", другий – "Про реєстрацію іноземних агентів". Перший стосується лише НУО та ЗМІ, які отримують закордонне фінансування, а другий – як фізичних, так і юридичних осіб, за низкою винятків.
Посол ЄС у Грузії Павел Герчинський заявив, що ця ініціатива суперечить щонайменше двом із 12 рекомендацій для набуття статусу кандидата в ЄС. Серйозне занепокоєння вже кілька разів висловив Держдеп США.
Протести біля будівлі парламенту Грузії почалися вдень 7 березня, коли депутати розпочали розгляд законопроєкту "Про прозорість іноземного впливу". Депутати планували голосування на 9 березня, але перенесли його на сьогодні. У підсумку його ухвалили в першому читанні: за проголосувало 76 депутатів, проти – 13.
Кілька тисяч присутніх перекрили центральну вулицю Тбілісі, проспект Руставелі. Поліція застосувала проти них сльозогінний газ і водомети. МВС Грузії заявило, що це вимушений захід, оскільки акція "набула насильницького характеру".