Президентка Грузії заявила, що не помилувала Саакашвілі, бо грузинський народ цього не хоче. Політик їй відповів

Населення відчуває, що Саакашвілі має заплатити за деякі злочини Зурабішвілі
Фото: ЕРА
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі пояснила, чому не скористається своїм правом помилувати колишнього грузинського главу держави Михайла Саакашвілі. Про це йдеться в опублікованому 15 червня її інтерв'ю "Українській правді".

За словами Зурабішвілі, засуджений політик, якого з в'язниці доправили в лікарню з кількома важкими діагнозами, дістав справедливий вирок і громадяни Грузії хочуть його виконання.

"Як президент я маю зважати на те, що відчуває грузинський народ. Грузинський народ пережив дев'ять років режиму Саакашвілі, який залишив багато жертв. І це питання, яке поляризувало і продовжує поляризувати населення Грузії. Не те щоб грузинський народ вважав, що Саакашвілі не винен. Вони можуть не погоджуватися з тим, що з ним, можливо, поводяться не так, як належить із президентом, вони дуже гуманні, грузини дуже толерантні. Але відчуття населення таке, що він має заплатити за деякі злочини, які були скоєні під час його режиму – можливо, не ним, але під його керівництвом", – сказала вона.

Зурабішвілі підкреслила, що намагається працювати з урядом країни і використовує "свої зв'язки в Європі", щоб знайти "рішення, яке буде більше відповідати тому, як слід поводитися з колишнім президентом".

Вона додала, що запиту на екстрадицію від України, громадянином якої також є Саакашвілі, не було.

Саакашвілі у відповідь на це інтерв'ю написав листа, який опублікувала "Українська правда". У ньому він звинуватив Зурабішвілі в лицемірстві, заявивши, що вона, підтримуючи Україну для годиться, займає бік колишнього прем'єр-міністра Грузії Бідзіни Іванішвілі, проти якого закликає ввести санкції Європарламент.

"Розумію, що будь-яке слово підтримки зараз важливе, але українці не повинні обманюватися. За марнослів'ям цієї жінки стоїть активна співпраця Іванішвілі з росіянами в питанні обходу санкцій. До Грузії зачастили кадировці, а також офіцери спецслужб країни-агресора. Зурабішвілі виголошує тости про окупацію і Європу, але стосовно мене, як особистого в'язня [президента РФ Володимира] Путіна, так само як і щодо інших актуальних питань, вона не відхиляється від лінії російської партії ні на йоту", – ідеться в листі.

Контекст:

Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль у 2004–2013 роках. Незабаром після того, як пішов із посади президента, він покинув країну, жив і працював в Україні. У Грузії проти нього порушили кілька кримінальних справ, його підозрюють у зловживанні владою та переслідуванні політичних опонентів. Ще до повернення у Грузію його заочно засудили до шести років ув'язнення. Сам Саакашвілі кримінальні справи називає політично мотивованими.

1 жовтня 2021 року Саакашвілі повідомив, що повернувся до Грузії. Того самого дня політика затримали й заарештували. Прокуратура Грузії порушила проти нього ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину кордону.

За час перебування під вартою Саакашвілі кілька разів оголошував голодування. У травні 2022 року його перевели на обстеження у цивільну клініку "Вівамед" у Тбілісі, де він перебуває досі.

1 грудня оприлюднили результати судово-медичної експертизи стану здоров'я Саакашвілі – вони свідчать, що політик потребує лікування у багатопрофільній клініці в ЄС або США.

Лікарська комісія, яка відвідала Саакашвілі 2 квітня 2023 року, заявила про погіршення стану його здоров'я. Порівняно з їхнім попереднім візитом 19 лютого експрезидент схуд іще на 4 кг. Окрім цього, медики зафіксували атрофію м'язів, обмеження рухової активності, різке падіння тиску зі 120/90 до 78/40 із втратою рівноваги та координації під час спроби підвестися, а також значне зниження психічних функцій і депресію.

3 травня Саакашвілі повідомив, що знепритомнів і ледве уникнув смерті.