Президент Вірменії оголосив про відставку
Саркісян заявив, що ухвалюючи рішення стати президентом, він зважав на "зроблену пропозицію, згідно з якою новий президентський інститут матиме інструменти, можливості впливати на зовнішньополітичну, економічну, інвестиційну політику, відносини з діаспорою, а також просувати національні інтереси на міжнародну арену, нову науково-освітню та створити високотехнологічне середовище".
Він згадав події, що відбулися у Вірменії навесні 2018 року. Протести дістали назву Оксамитова революція.
"Може постати питання, чому я не пішов у відставку в той момент? Відповідь очевидна: оскільки я взяв на себе відповідальність як президент республіки, я був зобов'язаний зробити все, що в моїх силах, щоб уникнути подальшого поглиблення внутрішнього розколу, можливих сутичок, які могли призвести до вкрай негативних наслідків. Я прагнув використати авторитет і зв'язки, здобуті завдяки багаторічній праці, використати свій міжнародний політичний та економічний потенціал для побудови сильної, стабільної держави", – заявив Саркісян.
Президент заявив, що не зміг вплинути на політичні події через "брак відповідних інструментів" згідно з конституцією країни.
"Метою моєї пропозиції був не перехід від однієї форми правління до іншої (від парламентської до напівпрезидентської або президентської), а створення державної системи, що ґрунтувалася б на системі стримувань і противаг. Без цього важко говорити про значні досягнення, тому що прогресу й успіху можна досягти тільки в умовах передбачуваної, злагодженої системи. Радий, що створено комісію з конституційних змін, за що дякую уряду. Сподіваюся, що згодом конституційні зміни відбудуться, наступний президент та інститут президента зможуть працювати у більш збалансованому, злагодженому середовищі", – заявив він.
За словами Саркісяна, його рішення про відставку не є емоційним.
"Я довго думав і вирішив піти з поста президента республіки після активної роботи впродовж майже чотирьох років. Це рішення зовсім не емоційне, у ньому можна простежити певну логіку. У президента немає необхідних інструментів для впливу на радикальні процеси внутрішньої та зовнішньої політики в цей непростий для країни та народу час", – заявив він.
Саркісян, ідучи з посади, закликав народ до єдності.
"У цей непростий для нашої держави час, коли потрібна національна єдність, інститут президента не має бути об'єктом пліток і теорій змови, відволікаючи тим самим увагу громадськості від найважливіших питань", – заявив він.
Контекст:
До 2015 року у Вірменії діяла конституція, ухвалена 1995 року та схвалена на референдумі у листопаді 2005-го. Відповідно до неї, Вірменія була унітарною державою з президентською формою правління.
У грудні у країні відбувся референдум, за підсумками якого Вірменія перейшла на парламентську форму правління. Згідно з проєктом змін конституції, президента Вірменії обирають не на п'ять років прямим всенародним голосуванням, а на сім – депутати парламенту та представники органів місцевого самоврядування. Крім того, президента не можна обирати більше ніж один раз і він не може бути членом будь-якої партії. Найвищим органом влади став уряд, якому підпорядковано збройні сили. Фактичним керівником Вірменії став прем'єр-міністр, якого призначає президент із-поміж кандидатів від партії або блоку, що перемогли на парламентських виборах.
Саркісяна, який до цього обіймав посаду прем'єр-міністра, було затверджено на посаду президента під час таємного голосування в парламенті 1 березня 2018 року. Він – перший президент Вірменії, обраний у парламенті. До цього главу держави у Вірменії обирали всенародним голосуванням.
У липні 2021 року Саркісян закликав змінити конституцію та знову стати президентською республікою.