Telegram-канал опублікував відео із Протасевичем. Він сказав, що дає "свідчення" щодо організації заворушень у Мінську

Протасевич сказав, що зі здоров'ям у нього "все гаразд"
Скріншот: Жёлтые СЛИВЫ / Telegram

Telegram-канал "Желтые сливы" (за даними білоруських ЗМІ, паблік наближено до влади Білорусі) увечері 24 травня опублікував відео із затриманим напередодні опозиційним блогером, одним із засновників Telegram-каналу NEXTA Романом Протасевичем. На записі він говорить, що перебуває в мінському СІЗО №1 і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську".

Протасевич зазначив, що зі здоров'ям у нього "все гаразд" (водночас на лобі в нього помітно подряпину).

"Зараз я перебуваю в СІЗО №1 міста Мінська. Можу заявити, що жодних проблем зі здоров'ям, зокрема із серцем або якимись іншими органами, у мене немає. Ставлення з боку співробітників максимально коректне і законне. Також зараз я співпрацюю зі слідством і даю свідчення за фактом організації масових заворушень у Мінську", – сказав журналіст.

Контекст:

23 травня винищувач білоруських ВПС за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення стало повідомлення про мінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).

Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали Протасевича і його дівчину (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі). Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.

Як розповіли пасажири, Протасевич запанікував, коли дізнався про приземлення літака в Мінську. Коли його почали обшукувати і пасажири запитали в нього, що відбувається, той відповів: "Тут на мене чекає смертна кара". Видання TUT.BY уточнило, що журналіста в Білорусі обвинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу, найсуворіше покарання за інкримінованими статтями – 15 років позбавлення волі (організація масових заворушень).

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих. Низка країн заборонила національним авіакомпаніям літати над Білоруссю. Крім того, 25 травня керівництво Євросоюзу обговорить питання про введення додаткових санкцій проти Мінська.