Путін дав посаду при Радбезі РФ співробітникові ГРУ, якого американські ЗМІ звинувачували у фейках про COVID-19

Путін (на фото) дав посаду Старунському 11 травня
Фото: EPA

Президент Росії Володимир Путін ввів у наукову раду при Раді безпеки РФ Олександра Старунського – співробітника ГРУ, якого у США та Естонії звинувачували в поширенні фейків про коронавірус. Про це йдеться в розслідуванні "Медузи" від 17 травня.

11 травня Путін ввів у наукову раду при Радбезі РФ такого собі "О.Г. Старунського, заступника командира військової частини 55111".

Наближений до ФСБ співрозмовник видання підтвердив, що це – Олександр Геннадійович Старунський, якого неодноразово згадували американські ЗМІ у зв'язку з інформопераціями ГРУ. Співрозмовник також зазначив, що Старунський відповідає за "зовнішні операції Росії".

У липні 2020 року Associated Press і The New York Times із посиланням на джерела в уряді США заявили, що Старунський був офіцером ГРУ і займався кампаніями з дезінформації, зокрема, поширював для англомовної аудиторії фейки про коронавірус.

Ім'я Старунського американські ЗМІ пов'язують із сайтом inforos.ru, який нібито  підконтрольний ГРУ. До того ж на сайті Runet-ID, де реєструються учасники та доповідачі Російського інтернет-форуму (РІФ), Старунського названо членом ради директорів ІА "Інфорос".

The New York Times 2020 року називало Старунського "росіянином зі зв'язками у ГРУ", в завдання якого входило поширення дезінформації за завданням силовиків через сайти inforos.ru, infobrics.org та oneworld.press. За даними журналістів, із цих маловідомих сайтів дезінформацію передруковували популярніші західні ресурси проросійського спрямування, як-от globalsearch.ca.

Схожі дані наведено й у звіті естонської служби зовнішньої розвідки за 2020 рік: там Старунського називають колишнім командиром військової частини 54777. Саму частину пов'язують із розгалуженою мережею організацій і сайтів, що поширюють дезінформацію з єдиної штаб-квартири за адресою Москва, вулиця Кржижановського, 13, корпус 2.

Контекст:

США ще в лютому минулого року підозрювали Росію у проведенні кампанії із поширення фейків про коронавірус. Вказували, що пов'язані з РФ фейкові акаунти в соцмережах поширювали конспірологічні теорії про те, що Штати стоять за створенням COVID-19. У квітні із заявою про посилення російської дезінформаційної кампанії виступили в Пентагоні.

У червні високий представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель звинуватив Росію та Китай в "інфодемії" – навмисному вкиданні і поширенні теорій змови, пов'язаних із коронавірусним захворюванням.