Путін назвав цілі зустрічі з Байденом

Путін про зустріч із Байденом: Потрібно відновити особисті контакти, відносини, налагодити прямий діалог
Фото: EPA
Президент Росії Володимир Путін очікує від зустрічі з президентом США Джо Байденом "налагодження діалогу". Про це він заявив в ефірі програми "Москва. Кремль. Путин" на телеканалі "Россия-1", пише агентство ТАСС.

Він заявив, що є питання, де РФ і США "можуть ефективно працювати", серед яких стратегічна стабільність, регіональні конфлікти, екологія та економіка.

За словами Путіна, потрібно "відновити особисті контакти, відносини, налагодити прямий діалог, створити реально функціональні механізми взаємодії щодо тих напрямів, які становлять взаємні інтереси".

Контекст:

Зустріч Байдена з Путіним відбудеться 16 червня у Швейцарії.

Коментуючи зустріч із президентом РФ, у Білому домі заявляли, що Байдену важливо сісти з Путіним "віч-на-віч", щоб "чітко визначити, якими є наші позиції, щоб зрозуміти, які його позиції", а також "спробувати врегулювати розбіжності і визначити сфери, в яких ми можемо домогтися прогресу".

Прессекретарка Білого дому Джен Псакі розповідала, що на зустрічі Байден планує говорити з Путіним про ситуацію в Україні і Білорусі. Вона попередила, що Байден буде "прямолінійним".

У Кремлі повідомляли, що Путін і Байден під час зустрічі обговорять актуальні питання міжнародного порядку денного, "зокрема боротьбу з пандемією коронавірусу і врегулювання регіональних конфліктів".

7 червня Байден поговорив телефоном із президентом України Володимиром Зеленським. Розмову було заплановано напередодні поїздки Байдена в Європу, де він має зустрітися з Путіним, зазначав радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван. В ОПУ повідомили, що Київ і Вашингтон скоординували позиції напередодні зустрічі Байдена з Путіним.

У березні в російсько-американських відносинах виникла криза після інтерв'ю Байдена, опублікованого 17 березня, в якому він назвав Путіна вбивцею і заявив, що той заплатить за втручання в американські вибори у 2020 році.

18 березня Путін відповів на слова Байдена. Він побажав американському колезі здоров'я і додав: "Хто як обзивається, той сам так називається". Путін також запропонував Байдену 19-го або 22 березня поговорити в "прямому ефірі" про двосторонні відносини Росії і США і про стратегічну стабільність.

Байден запропонував Путіну зустрітися на найвищому рівні "для обговорення всього спектра питань, що стоять перед США і Росією", під час телефонної розмови 13 квітня на тлі ескалації ситуації на Донбасі. Байден підкреслив "незмінну підтримку Сполученими Штатами суверенітету і територіальної цілісності України", висловив занепокоєння через нарощування військової присутності Росії на кордоні з Україною та в окупованому Криму.

У березні – квітні США ввели кілька пакетів санкцій проти РФ за отруєння і переслідування російського опозиціонера Олексія Навального і втручання в американські вибори. Також США вирішили вислати з країни 10 співробітників російського посольства у Вашингтоні. За даними Білого дому, серед них є представники російських спецслужб.

Росія у відповідь опублікувала список американців, яким заборонила в'їзд на територію країни. Серед них – генпрокурор США Меррік Гарланд і директор ФБР Крістофер Рей. Окрім цього, вислали 10 співробітників посольства США в Москві, а американському послу Джону Саллівану було рекомендовано повернутися на батьківщину для консультацій.

Крім цього, 14 травня прем'єр-міністр Росії Михайло Мішустін підписав розпорядження, що затвердило перелік держав, які влада РФ звинувачує у недружніх діях. До нього увійшло дві країни – США і Чехія. Згідно з документом, дипломатичні представництва США не можуть брати до себе на роботу громадян РФ.

У Білому домі заявляли, що саміт Байдена і Путіна – не подарунок Росії і що президент США не має наміру йти на поступки главі Кремля. Путін зазначив, що не очікує "нічого проривного" від зустрічі з Байденом.