Путін вивів РФ із Договору з відкритого неба
Зазначено, що закон ухвалила Держдума 19 травня і схвалила Рада Федерації РФ 2 червня.
"США під надуманим приводом вийшли з договору, що істотно порушило баланс інтересів держав – учасників договору, якого досягли під час його укладання. Отже, було завдано серйозної шкоди дотриманню договору і його значущості у зміцненні довіри та транспарентності, виникла загроза національної безпеки РФ", – пояснили таке рішення у Кремлі.
Контекст:
Договір із відкритого неба уклали 24 березня 1992 року в Гельсінкі (Фінляндія). РФ ратифікувала його 26 травня 2001 року. Він дозволяв державам-підписантам проводити неозброєні спостережні польоти над територіями одна одної.
У травні минулого року 45-й президент США Дональд Трамп сказав, що за шість місяців США вийдуть із Договору з відкритого неба через те, що Росія постійно порушує його. Колишній держсекретар США Майк Помпео говорив, що РФ перетворила угоду на "інструмент залякування і погроз". Зокрема, Москва відмовила в доступі до спостереження за кордоном із Грузією і в польотах над Калінінградською областю, де, за низкою відомостей, розгортають нові ракети з ядерними боєголовками.
На думку нинішнього президента США Джо Байдена, вихід США з угоди призведе до негативного ефекту, протилежного заявленим цілям. Зокрема, договір про аерофотозйомку територій дуже важливий для країн, які не мають доступу до супутникових знімків, говорив він.
"Сполучені Штати і наші партнери успішно застосовували польоти і зображення, отримані в межах відкритого неба, для підтримки України, коли Росія вдерлася на її територію, у такий спосіб спростовували російську дезінформацію, світу показували справжні дії РФ", – писав Байден.
У МЗС РФ говорили про пропозицію нових умов щодо підтримки Договору з відкритого неба, які "не здобули підтримки з боку союзників США".
У травні 2021 року Вашингтон повідомив Москву, що США не повертатимуться до Договору з відкритого неба.