"Путінська Росія – у розпачі, народ України переможе". Шольц оголосив про "план Маршалла" XXI століття для відновлення України
Про це 25 жовтня на відкритті Міжнародної експертної конференції з відновлення, реконструкції та модернізації України в Берліні (Німеччина) заявив канцлер ФРН Олаф Шольц. Захід транслюють на YouТube-каналі Європейської комісії.
Глава уряду ФРН засудив атаки Росії по цивільній інфраструктурі України.
"Путінська Росія – зараз у розпачі, а народ України переможе. Для цього ми підтримуватимемо Україну політично, фінансово, гуманітарною допомогою, а також за допомогою озброєння. Ми будемо постачати [зброю] так довго, скільки це потрібно, – сказав Шольц. – Ми знаємо, що жодна історія країни не схожа на іншу, але з нашого історичного досвіду ми знаємо, що відновлення завжди можливе і що ніколи не пізно виконати це завдання".
За словами канцлера ФРН, конференція, яка відбувається в Берліні, – про створення інфраструктури й розроблення механізмів, які допоможуть полегшити та профінансувати те, що Джон Мейнард Кейнс 1944 року назвав "постійне відновлення".
"Те, що тут на кону, є не менш як створенням нового "плану Маршалла" XXI століття, завданням поколінь, яке має розпочатися зараз", – зазначив Шольц.
Він додав, що відновлення і модернізація України буде не лише "викликом для поколінь", а й можливістю.
Напередодні конференції Шольц і глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн закликали країни Заходу розробити для відновлення України аналог "плану Маршалла". На їхню думку, від проєкту реконструкції залежить, якою країною буде Україна у майбутньому.
Шлях до відновлення "є шляхом України до Євросоюзу", підкреслили Шольц і фон дер Ляєн.
Президент Володимир Зеленський, виступаючи на конференції за допомогою відеозв'язку, закликав країни ЄС створити фінансовий "Рамштайн" для України.
Контекст:
План Маршалла – програма допомоги Європі після Другої світової війни. Його розробив 1947 року американський державний секретар Джордж Маршалл, і він набув чинності у квітні 1948 року. Метою реалізації плану було відновлення зруйнованої війною економіки Європи, усунення торгових бар'єрів, модернізація промисловості. У програмі взяло участь 17 європейських країн.
На відновлення України через повномасштабне вторгнення Росії може знадобитися до $1,1 трлн зовнішньої допомоги, заявив 21 червня президент Європейського інвестиційного банку Вернер Гоєр. За його словами, Європа "має відіграти найбільшу роль" у відновленні України.
Відновлювати Україну влада має намір насамперед коштом заарештованих активів РФ, заявляв прем'єр-міністр Денис Шмигаль. За словами глави Кабміну, післявоєнне відновлення України планують проводити за три етапи. Це буде одним із пріоритетів Чехії під час її головування в Раді ЄС, заявив 15 червня прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала.