Реєстр британських виборців зламали. У спецслужбах вважають, що хакери могли діяти на користь Росії

У зламі реєстру експерти підозрюють росіян
Фото: depositphotos.com

Виборча комісія Великобританії заявила, що невстановленим "ворожим суб'єктам" вдалося дістати доступ до копій виборчих списків, атаки почалися з серпня 2021 року. Хакери також проникли в її електронну пошту й системи управління. Атаку виявили лише в жовтні 2022 року, йдеться у заяві комісії від 8 серпня.

Хакери дістали доступ до копій реєстрів, які комісія вела з дослідницькою метою, а також для проведення перевірок донорів політичних партій. Головний виконавчий директор Шон Макнеллі заявив, що комісії відомо, до яких із її систем хакери дістали доступ, але поки точно невідомо, які файли зловмисникам вдалося переглянути.

За словами представників комісії, інформація, до якої хакери могли дістати доступ, містила імена й адреси жителів Великобританії, котрі зареєструвалися для участі в голосуванні в період з 2014-го до 2022 року. Зокрема й тих, хто вирішив не вносити свої дані у відкритий реєстр – його немає у вільному доступі, але його можуть придбати, наприклад, довідкові агентства. Адрес виборців за кордоном у списках не було – лише імена. За оцінками комісії, реєстр за кожний рік містить дані приблизно 40 млн осіб.

Хакери також проникли в систему електронної пошти комісії. Її представники заявили, що будь-яка конфіденційна інформація, надіслана електронною поштою, наприклад, банківські документи, може бути під загрозою.

"За нашою оцінкою, інформація, якої торкнувся цей злам, не становить високого ризику для окремих осіб", – ідеться в заяві. Комісія попросила вибачення у виборців.

Хоча ні комісія, ні представники уряду публічно не назвали підозрюваних, колишні співробітники розвідки одразу назвали Росію, пише "Русская служба BBC". Два колишні керівники британських спецслужб заявили, що, якби їх попросили скласти список підозрюваних, Росія була б у ньому на першому місці. Про це сказали Девід Оманд, колишній директор Центру урядового зв'язку (GCHQ), що забезпечує зокрема захист інформації уряду та армії, і Річард Дірлав, колишній глава MI6.

"Росіяни – і я вказую на них особливо – уже кілька років втручаються в демократичні вибори. Згадайте вибори у США у 2016 році, потім вибори у Франції, потім вибори в Німеччині, навіть наші власні вибори [у Великобританії] 2019 року", – сказав Оманд.

Британське видання Daily Telegraph повідомило, що спецслужби Великобританії виявили докази, які пов'язують злам виборчої комісії з діями росіян. Газета стверджує, що паралельно виявили і сліди "програм-здирників" – програмного забезпечення, яке блокує доступ користувачів до файлів і вимагає викуп за повернення контролю над системою.

Контекст:

За словами міністра кабінету міністрів Олівера Даудена на конференції CyberUK у Белфасті 19 квітня, якого цитує Sky News, остання загроза кібербезпеці походить від хакерів, пов'язаних із Росією. Ці групи мають ідеологічну, а не фінансову мотивацію, і цьогоріч націлилися на Великобританію, додав він.