РФ надала КНДР понад 1 млн барелів нафти за військову допомогу у війні проти України

Москва, імовірно, розплачується нафтою із Пхеньяном за надання військових і зброї для допомоги у війні з Україною
Фото: EPA (ілюстративне)

З березня 2024 року Росія доправила Північній Кореї понад 1 млн барелів (56 тис. тонн) нафти. Про це 22 листопада, проаналізувавши супутникові знімки, повідомив британський дослідницький центр Open Source Centre і BBC.

Провідні експерти й міністр закордонних справ Великобританії Девід Леммі переконані, що цією нафтою Москва розплачується із Пхеньяном за зброю та військових, якими КНДР допомагає Росії воювати з Україною.

Аналіз супутникових знімків свідчить, що за останні вісім місяців більше ніж 10 північнокорейських танкерів здійснили 43 рейси між російським нафтовим терміналом на Далекому Сході та своїми портами.

Знімки танкерів у морі демонструють, що до Росії вони йшли порожніми, а поверталися завантаженими.

Перший рейс, задокументований Open Source Centre, відбувся в березні 2024 року. Останній – 5 листопада.

"Ця постійна притока нафти дає Північній Кореї рівень стабільності, якого вона не бачила відтоді, як ввели санкції", – вважає старший аналітик Open Source Centre Джо Берн.

Північна Корея через свою ядерну програму перебуває під санкціями ООН, і їй заборонено закуповувати понад 500 тис. барелів нафти на рік, пише BBC.

Російське МЗС на прохання BBC прокоментувати висновки Open Source Centre не відповіло.

Контекст:

Рада Безпеки ООН неодноразово вводила проти КНДР санкції через випробування ядерної зброї та запуск балістичних ракет. Обмеження, які стосувалися нинішнього ліміту на ввезення нафтопродуктів, ввели 2017 року.

У березні 2024 року експертам вдалося вперше із 2017 року задокументувати прямі морські постачання російської нафти в Північну Корею. За даними Financial Times, Пхеньян отримує нафту в обмін на зброю, яку він постачає Росії для війни проти України. За даними американської розвідки, Північна Корея, імовірно, також хоче отримати від Росії літаки, ракети класу "земля – повітря", бронетехніку, обладнання для виробництва балістичних ракет.