РФ затримала постачання вакцини "Супутник V" у Північну Македонію через позицію влади країни щодо Навального
За їхньою інформацією, затримання пов'язане з тим, що Північна Македонія 18 січня 2021 року підписала декларацію високого представника ЄС, яка засуджує затримання російського опозиціонера Олексія Навального. А 2 березня влада країни підтримала введення санкцій щодо російських чиновників за порушення прав людини.
Джерело агентства в уряді Північної Македонії заявило, що офіційно затримання в постачаннях пояснюють високим попитом на вакцину та брак доз.
У Російському фонді прямих інвестицій Bloomberg заявили, що постачання в Північну Македонію тривають відповідно до контракту.
Північна Македонія схвалила "Супутник V" на початку березня. Перша партія препарату в розмірі 3 тис. доз прибула у Скоп'є 7 березня.
Вакцину "Супутник V" зареєстрували в Росії 11 серпня минулого року. Президент Росії Володимир Путін стверджував, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і пройшла всі перевірки.
Вакцину розкритикували в науковій спільноті, оскільки її зареєстрували до проходження третьої фази клінічних випробувань. У Росії заявляли про 95-відсоткову ефективність. Міжнародний журнал The Lancet писав про ефективність на рівні 91,6%.
Водночас низка російських учених зазначала, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим і етичним нормам розроблення ліків. Ті росіяни, яким зробили щеплення, скаржилися на різні побічні ефекти – гарячку, утрату нюху, підвищений тиск.
Контекст:
2 березня Європейський союз ввів санкції проти Росії через ситуацію з Навальним. Під санкції потрапили генеральний прокурор Росії Ігор Краснов, голова Слідчого комітету Олександр Бастрикін, голова Федеральної служби виконання покарань Олександр Калашников і командувач Нацгвардії РФ Віктор Золотов.
Навальний із серпня 2020 року проходив лікування і реабілітацію в Німеччині після отруєння бойовою речовиною класу "Новачок". Літак, яким він летів із Томська в Москву, екстрено сів в Омську 20 серпня через погіршення стану політика. Навальний спочатку перебував у лікарні в Омську, а 22 серпня його доправили до берлінської клініки "Шаріте". Політик був у комі 18 днів. Опозиціонер вважає замах на себе терористичним актом, організованим ФСБ за наказом президента РФ Володимира Путіна.
Навальний повернувся в Росію з Німеччини 17 січня 2021 року. Відразу після повернення його затримали в аеропорту "Шереметьєво" у справі "Ів Роше" і заарештували на 30 діб (у межах справи він дістав умовний строк і мав реєструватися у слідчих, але не робив цього через лікування в Німеччині).
Симоновський суд Москви 2 лютого на виїзному засіданні в Мосміськсуді замінив Навальному умовний строк на реальний у справі "Ів Роше". З урахуванням часу, проведеного під домашнім арештом, політик пробуде в колонії загального режиму два роки і 6,5 місяця.
20 лютого Бабушкінський суд Москви відмовився виконувати рішення ЄСПЛ звільнити Навального й визнав законним рішення про заміну політику умовного строку на реальний.
Наприкінці лютого Навального етапували у виправну колонію №2 в місті Покров Владимирської області.