Рішення про відправлення американських військовослужбовців до Європи поки що не ухвалено – Пентагон

Кірбі: Ми змінили статус готовності для 8,5 тис. американських солдатів, вони проходять необхідну підготовку
Фото: EPA
США готові відправити своїх військовослужбовців до країн східного флангу НАТО в Європі, але рішення про це поки що не ухвалено. Про це заявив речник міноборони США Джон Кірбі на брифінгу 31 січня, повідомила пресслужба Пентагону.

Він зазначив, що США змінили статус готовності понад 8,5 тис. військовослужбовців на випадок їхнього перекидання до Європи.

"Ми змінили статус готовності для 8,5 тис. американських солдатів, вони проходять необхідну підготовку, але жодних рішень про їхнє залучення не було. У мене немає жодних оголошень на сьогодні", заявив він.

Кірбі зазначив, що президентові США Джо Байдену як головнокомандувачу пропонують різні варіанти дій, рішення він зможе ухвалити після консультацій із союзниками по НАТО, оскільки США не можуть в односторонньому порядку перекинути свої сили до країн Альянсу.

26 січня президент Румунії Клаус Йоганніс заявив, що країна готова збільшити присутність військового контингенту НАТО на своїй території через погіршення безпекової ситуації в регіоні. Телеканал CNN повідомляв із посиланням на джерела, що США ведуть перемовини з європейськими союзниками щодо розміщення додаткових військових сил у Болгарії, Румунії та Угорщині на тлі можливого вторгнення Росії в Україну.

28 січня Байден повідомляв про намір перекинути невелику кількість американських військовослужбовців до Східної Європи у найближчій перспективі. Інших деталей Байден не навів, але глава Пентагону Ллойд Остін уже привів 8,5 тис. військовослужбовців у стан підвищеної готовності до розгортання в Європі у разі вторгнення Росії в Україну.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною. За даними Міноборони України станом на 28 січня, поблизу українського кордону зараз перебуває приблизно 112 тис. військовослужбовців РФ, із морським і авіаційним компонентом – майже 130 тис.

Країни Заходу та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі. США, як зазначає заступниця держсекретаря США Венді Шерман, бачать усі ознаки того, що президент РФ Володимир Путін планує застосувати військову силу проти України "зараз або, можливо, в середині лютого". Проте невідомо, чи ухвалив він остаточне рішення, зазначила вона.

24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали, зокрема, питання нацбезпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Секретар РНБО Олексій Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе, і наголосив, що приводів для паніки немає.