Родичі литовців, які загинули під час протестів у Вільнюсі у 1991 році, подали у суд на Горбачова
Родичі чотирьох литовців, які загинули під час протестів у Вільнюсі у січні 1991 року, подали у суд на колишнього президента СРСР Михайла Горбачова. Про це 13 січня повідомляє 15min.lt.
Позов подали від імені родичів Відаса Мацюлявічюса, Альгімантаса Пятраса Каволюкаса, Вірджиніюса Друскіса та Аполлінараса Юозаса Повілайтіса. Організатор позову Робертас Повілайтіс (син одного із загиблих) зазначив, що кримінальний процес, пов'язаний із загибеллю людей у Вільнюсі, завершують, однак він буде неповним без притягнення до відповідальності вищого керівництва країни, а саме – Горбачова, який у 1991 році був верховним головнокомандувачем СРСР.
Він зазначив, що для тих, хто розуміє ієрархічну структуру Радянського Союзу, зрозуміло, що дії збройних сил СРСР, МВС і КДБ, які тривали у Вільнюсі два дні, були б неможливими без погодження з Горбачовим, повідомляє LRT.
За даними литовської прокуратури, людей, які вийшли на акції протесту та загинули біля Вільнюської телевежі, вбили радянські солдати.
Горбачову ще не надходили офіційні документи щодо позову родичів жертв зіткнень у Вільнюсі. Про це Lenta.ru повідомив керівник пресслужби "Горбачов-Фонду" Павло Палажченко.
"Ми ніяк не будемо це коментувати, оскільки немає жодних офіційних документів, і ми взагалі не знаємо, що це за новина. Жодних документів нам не надходило", – заявив він.
Контекст:
У березні 1990 року Верховна рада Литви оголосила про відновлення незалежності республіки. У січні 1991 року у Вільнюсі сталися сутички між радянськими військами і прибічниками суверенної Литви, внаслідок яких загинуло 14 людей, ще приблизно 600 дістали поранення.
У березні 2019 року Вільнюський окружний суд визнав винними у справі про події 1991 року 67 громадян РФ, Білорусі та України і засудив їх до позбавлення волі на строк від чотирьох до 14 років. Серед засуджених до чотирьох років – громадянин України, ветеран АТО Олександр Радкевич, який на початку 1991 року служив у 107-й мотострілецькій дивізії Збройних сил СРСР. Він працював водієм-механіком танка, який був поряд із Будинком друку у Вільнюсі. У вересні 2021 року Радкевича затримали у Греції за запитом Литви, він не знав про вирок. Радкевич досі перебуває у СІЗО, зазначила у Facebook правозахисниця Ольга Решетилова, Литва добивається його екстрадиції.
Також суд Вільнюса визнав винними у воєнних злочинах та злочинах проти людяності у справі про події 13 січня 1991 року колишнього міністра оборони СРСР Дмитра Язова та ексофіцера КДБ Михайла Головатова. Колегія із трьох суддів заочно засудила Головатова до 12 років, а Язова – до 10 років позбавлення волі. Язов помер у лютому 2020 року у віці 95 років.