Росія може обмежити імпорт пива з Чехії у відповідь на вислання дипломатів – ЗМІ

Росія може обмежити імпорт пива з Чехії у відповідь на вислання дипломатів – ЗМІ
Обсяг імпорту пива з Чехії на ринку Росії становить приблизно 10%
Фото: ЕРА

Влада Росії розглядає можливість обмеження імпорту деяких товарів із Чехії, зокрема пива, у відповідь на вислання співробітників посольства РФ із Праги. Про це повідомило "Коммерсанту" 24 квітня два джерела в держструктурах Росії.

За словами одного зі співрозмовників газети, Москві, "можливо, доведеться вдатися до економічних санкцій", оскільки "не можна залишати без відповіді безпрецедентно агресивні дії Праги, відреагувати на які дзеркально не виходить".

"Якщо діяти дзеркально, то треба всіх чехів висилати разом із послом, а там і до розриву дипломатичних відносин недалеко. Тому зараз розглядають альтернативні варіанти відповіді", – пояснило джерело.

У 2020 році товарообіг РФ із Чехією становив понад $5,2 млрд. Через пандемію коронавірусу він скоротився на 43% проти 2019 року. Джерела "Коммерсанта" сказали, що Москва може застосувати обмеження до будь-якої з галузей, але "під час складання чорного списку влада РФ зважатиме на принцип "не нашкодити собі", зазначила газета.

Інший співрозмовник упевнений, що чеське пиво потрапить під заборону. Його імпорт у РФ 2020 року становив понад $38 млн. Протягом минулого року цей показник зріс майже на 10%, як порівняти із 2019 роком. Експерти, яких опитало видання, зазначають, що частка імпортного чеського пива на російському ринку невелика. У загальному обсязі імпорту пива частка Чехії на ринку Росії становить приблизно 10%, або 40 млн літрів на рік, повідомив директор центру досліджень федерального і регіональних ринків алкоголю Вадим Дробиз.

Росія може обмежити імпорт із Чехії продукції машинобудування і комплектації для автомобілів, попередило видання.

Контекст:

Дипломатична криза у відносинах Чехії та Росії виникла у квітні. Чеська влада заявила, що росіяни Олександр Петров і Руслан Боширов причетні до вибухів 2014 року на складах із боєприпасами у селі Врбетіце. Тоді загинуло двоє людей. За даними журналістів-розслідувачів, Петров і Боширов є офіцерами російської військової розвідки. Саме їх називали отруювачами російського ексрозвідника Сергія Скрипаля та його дочки у Великобританії. Росіян оголосили в розшук.

17 квітня глава МВС і перший віцепрем'єр Ян Гамачек оголосив, що протягом 48 годин 18 російських дипломатів мають покинути територію країни, оскільки їх "чітко ідентифікували спецслужби Чеської Республіки як офіцерів російських спецслужб".

18 квітня Росія оголосила персонами нон ґрата 20 співробітників посольства Чехії, зокрема заступника посла, і висунула їм вимогу покинути країну до кінця дня 19 квітня.

МЗС РФ вважає, що у висланні російських дипломатів із Чехії є "американський слід", а Кремль категорично не згоден із висновками чеської сторони про причетність агентів Росії до організації вибуху і вважає ці висновки "провокаційними та недружніми".

21 квітня Гамачек заявив про готовність вислати всіх російських дипломатів і будувати відносини з Москвою "із самого початку".

Глава МЗС Чехії Якуб Кулганек 21 квітня висунув вимогу, щоб Росія до 12.00 22 квітня повернула в посольство в Москві всіх висланих чеських дипломатів, інакше Чехія зрівняє кількість співробітників російського посольства з кількістю чеських дипломатів у РФ. У МЗС країни зазначали, що із 20 квітня в посольстві Чехії в Москві працюють п'ять дипломатів і 19 технічних службовців. Водночас у посольстві РФ у Празі працюють 27 дипломатів та 67 адміністративних і техслужбовців.

Росія запропонувала Празі "залишити ультиматуми для спілкування всередині НАТО".

У МЗС Чехії повідомили 22 квітня про скорочення кількості співробітників російського посольства у Празі до поточної чисельності чеського диппредставництва в Москві. Чехія до кінця травня вишле 22 російських дипломатів.

Офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що Чехія "стала на шлях руйнування відносин" із Росією, пригрозивши відповіддю.