Росія надіслала в Організацію із заборони хімічної зброї 13 запитань у справі про отруєння Скрипаля
У Москві справу отруєння у Великобританії колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля назвали "сфабрикованою".
Постійне представництво Росії в Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) надіслало в технічний секретаріат організації список із 13 запитань у справі про отруєння у Великобританії колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля. Запитання опублікувало міністерство закордонних справ РФ на своєму сайті.
Російська сторона поставила такі запитання:
- "На який тип допомоги Лондон зробив запит у техсекретаріату ОЗХЗ?
- Чи має намір техсекретаріат ОЗХЗ поділитися в установленому порядку з виконрадою, зокрема з Росією, інформацією, яку британці надають техсекретаріату під час взаємодії?
- Чи надсилала британська сторона техсекретаріату якусь додаткову інформацію із власного національного розслідування (оперативну, медичну, правову тощо)?
- Що конкретно британці просять підтвердити техсекретаріат ОЗХЗ: тільки факт застосування нервово-паралітичної речовини або ж те, що вона належить до типу "Новачок" за західною класифікацією?
- Якого типу дані і матеріальні свідчення британці надали в розпорядження техсекретаріату (зразки проб, результати власного аналізу проб, інші докази)?
- Хто очолював групу експертів ОЗХЗ, яка відвідала Великобританію? Які фахівці увійшли до її складу? Скільки часу вони пропрацювали? Із ким взаємодіяли?
- Якою була процедура відбору проб, чи дотримувалися основоположного принципу ОЗХЗ під час проведення розслідувань (так званого "chain of custody")?
- У яких сертифікованих лабораторіях буде проаналізовано проби, одержані техсекретаріатом ОЗХЗ під час візиту його експертів до Великобританії?
- Скільки часу буде потрібно техсекретаріату ОЗХЗ для того, щоб підготувати відповідний висновок?
- Чи давав техсекретаріат ОЗХЗ згоду на розкриття Великобританією матеріалів розслідування перед країнами ЄС (за наявною інформацією, до розслідування повноформатно приєдналася Франція)?
- Чи повідомляла Франція техсекретаріат ОЗХЗ про своє залучення до технічного сприяння, про яке зробила запит Великобританія?
- Чи передавала Франція матеріали власного розслідування (якщо такі є) в розпорядження техсекретаріату ОЗХЗ?
- Чи може техсекретаріат ОЗХЗ надати Росії матеріали французького розслідування (якщо такі є) для ознайомлення з його результатами? Якщо ні, то чому?"
Водночас у Москві справу про отруєння Скрипаля назвали "сфабрикованою".
4 березня 66-річного Скрипаля та його 33-річну доньку Юлію госпіталізували у британському Солсбері. Слідство з'ясувало, що під час замаху було використано розроблений у Росії нервово-паралітичний агент "Новачок". Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей вимагала від Кремля пояснити подію до вечора 13 березня, інакше Лондон уважатиме інцидент незаконним застосуванням сили Росією проти Великобританії.
Москва відмовилася відповідати на ультиматум Лондона і стала вимагати надати їй зразки речовини, якою отруїли Скрипалів.
14 березня влада Британії оголосила про вислання 23 російських дипломатів, а також про припинення запланованих двосторонніх контактів із РФ. 17 березня Росія оголосила персонами нон ґрата 23 британських дипломатів.
Слідом за Британією російських дипломатів вислали 27 країн і НАТО.