Росія оживлює шпигунські мережі в Європі, використовуючи більше жінок і молодь – ЗМІ
Після початку повномасштабного вторгнення Росії до України російські спецслужби підвищили активність у Європі. Про це з посиланням на французьку розвідку 21 жовтня пише Le Monde.
Газета зазначає, що найнебезпечніші шпигуни, вбивці й диверсанти президента РФ Володимира Путіна рідко бувають жінками. Тому французькі спецслужби звернули увагу на таку собі Юлію Шифманович, яка подала заявку на візу і досить довго чекає дозволу на в'їзд.
"Затримка або остаточна відмова у наданні візи є результатом "незрозумілої" думки французьких спецслужб", – розповів виданню французький дипломат.
Видання повідомляє, що Шифманович виявилася супутницею Олександра Кулагіна, співробітника частини №29155 161-го спеціального навчального центру російської військової розвідки ГРУ, підрозділу, відповідального за замах у 2018 році на сім'ю Скрипалів у Солсбері (Великобританія) із використанням препарату "Новачок".
Відтоді західні спецслужби вважали, що нейтралізували цю загрозу, встановивши всіх її учасників. Проте заявка на отримання візи до Франції на тлі війни в Україні означатиме, що названий підрозділ ГРУ не зник. І тепер вони оберуть нові профілі, жінок чи дуже молодих агентів, щоб уникнути західного спостереження та європейських ордерів на арешт, вважає автор статті.
Контекст:
Колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля і його дочку Юлію госпіталізували із симптомами отруєння у британському Солсбері 4 березня 2018 року. Пізніше обоє вийшли з критичного стану.
Британське слідство з'ясувало, що під час замаху використовували розроблений у Росії нервово-паралітичний агент "Новачок". Правоохоронці вважають, що його було нанесено на ручку вхідних дверей будинку, в якому жив Скрипаль.
У вересні 2018 року у прокуратурі Великобританії назвали прізвища підозрюваних у нападі на Скрипалів – це росіяни Олександр Петров і Руслан Боширов. Тодішня прем'єр-міністерка країни Тереза Мей наголосила, що вони є офіцерами Головного розвідувального управління, яке підпорядковується міністерству оборони Росії.
За даними західних спецслужб, секретний підрозділ №29155 було створено при ГРУ. Газета The New York Times писала, що він діяв у Європі на постійній основі і спеціалізувався на зборі даних, убивствах, диверсіях, підривах. Співрозмовники видання вважають, що цей підрозділ причетний не лише до отруєння Скрипалів, а й до замаху на болгарського торговця зброєю Еміліана Гебрева та спроби влаштувати держпереворот у Чорногорії 2016 року.
Журналіст-розслідувач Bellingcat Христо Грозєв у липні 2022 року повідомив, що після повномасштабного вторгнення Росії в Україну цей підрозділ займається суто Україною.