Росія перешкоджає експорту зерна для боротьби з глобальною продовольчою кризою – Боррель

Від імені Євросоюзу Боррель закликав РФ переглянути рішення про зупинення участі в угоді
Фото: ЕРА

Європейський союз закликає Росію відмовитися від зупинення виходу із "зернової угоди", яка стосується сільгосппродукції з України. Про це 31 жовтня заявив у Twitter верховний представник із питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

"Росія зупинила свою участь у чорноморській "зерновій ініціативі" ООН, перешкоджає експорту такого необхідного зерна для подолання глобальної продовольчої кризи. ЄС закликає Росію скасувати своє рішення", – написав дипломат.

У розширеній заяві, опублікованій на сайті дипломатичного представництва ЄС, рішення Росії зупинити свою участь в угоді названо "невиправданим", у ній також вказано, що "Росія одноосібно відповідальна за глобальну кризу продовольчої безпеки, яку вона спричинила своєю неспровокованою й невиправданою агресивною війною проти України та блокадою українських морських портів".

"ЄС рішуче підтримує заклик генерального секретаря ООН [Антоніу Гутерріша] продовжити цю ініціативу після її поточного періоду, що закінчується в листопаді. ЄС і його держави-члени й надалі реагуватимуть на глобальну кризу продовольчої безпеки й підтримуватимуть своєчасне та стабільне постачання української сільськогосподарської продукції на світові ринки", – наголосив Боррель.

Із Гутеррішем Боррель зустрічався 31 жовтня. Вони обговорювали, зокрема, "зернову угоду".

Контекст:

29 жовтня в акваторії окупованого Севастополя пролунали вибухи, внаслідок яких, за непідтвердженими даними, були влучання по російських кораблях. Потому Росія оголосила про зупинення участі в "зерновій угоді" через нібито "терористичний акт проти кораблів Чорноморського флоту й цивільних суден, залучених до гарантування безпеки "зернового коридору".

Зеленський висунув вимогу щодо жорсткої міжнародної реакції на це. Він також наголосив, що Росія почала блокувати дію чорноморської "зернової ініціативи" та морського експорту з України ще у вересні. США засудили рішення РФ, Євросоюз закликав Росію скасувати його.

31 жовтня в ООН заявили, що зернова угода залишається чинною, оскільки Росія не повідомила про вихід із неї.

З українських портів Одеса, Чорноморськ і Південний 31 жовтня вийшло 12 суден із 354,5 тис. тонн агропродукції. В ООН на цей день анонсували проходження "зерновим коридором" 16 суден.