Росія планує "поглинути" Білорусь до 2030 року. Над планом працювали російський Генштаб, ФСБ, ГРУ й адміністрація Путіна – ЗМІ

Згідно з російським планом, із яким ознайомилася низка світових ЗМІ, вплив РФ на Білорусь має зростати рік за роком і 2030-го закінчитися "поглинанням"
Фото: tsargrad.tv
Улітку 2021 року в Росії розробили документ, що містить план політичного, економічного та військового проникнення РФ у Білорусь.

21 лютого 17 різних світових видань, включно з Yahoo News, Kyiv Independent, Центр "Досье", Delfi, Expressen, Frontstory.pl, VSquare і Білоруський дослідний центр (Польща), Süddeutsche Zeitung та Westdeutscher Rundfunk (Німеччина) опублікували матеріали про нібито розроблений владою РФ документ під назвою "Стратегічні цілі Російської Федерації на білоруському напрямку".

Як журналістам видань вдалося дістати доступ до документа, не повідомляють.

На думку представника однієї із західних спецслужб, у розробленні плану брали участь Генштаб збройних сил РФ, співробітники ГРУ, СЗР, ФСБ і відділ адміністрації президента РФ, який має назву "управління президента із прикордонної співпраці".

Журналісти, у розпорядженні яких опинився документ, показали його експертам, які підтвердили, що він має правдоподібний вигляд і його треба розглядати серйозно. Таку думку висловив посол США в Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) Майкл Карпентер. "Цілі Росії щодо Білорусі ті самі, що й щодо України. Тільки в Білорусі вона покладається на примус, а не на війну. Її кінцевою метою, як і раніше, є масова інкорпорація", – заявив Карпентер.

Джерело Kyiv Independent у військовій розвідці України сказало, що не може підтвердити справжності файлів, що просочилися, а представник розвідки однієї з держав – членів НАТО заявив, що документ має вигляд "правдоподібного й достовірного".

У таємному документі 17 сторінок, у ньому описано стратегію дій Росії щодо Білорусі до 2030 року. Реалізувати свої плани російська влада збиралася, зокрема, через договір про Союзну державу, підписану керівництвом Росії та Білорусі ще 1999 року.

У документі докладно описано майбутні кроки Росії щодо встановлення повного контролю над білоруською політичною, економічною та військовою сферами до кінця десятиліття.

Згідно з документом, кінцева мета Росії – завершити злиття Росії та Білорусії в керовану Москвою Союзну державу до 2030 року.

У першій частині виявленого документа цілі Кремля викладають поетапно: короткострокові (2022 рік), середньострокові (2025 рік) і довгострокові (2030 рік). У другій частині визначено ризики, пов'язані із планом.

Цілі Росії передбачають уніфікацію законодавства, узгодження зовнішньої та оборонної політики двох країн і забезпечення контролю Росії над політичною, економічною, культурною та медійною сферами Білорусі.

До 2030 року Росія також хоче контролювати державний кордон країни й мати дієві проросійські групи впливу.

Зокрема, згідно з російським планом "поглинання", до 2030 року Білорусь повинна мати єдину валютну та податкову систему з Росією, а її медіапростір має бути під контролем Росії.

Завдяки нарощуванню кількості російських ЗМІ РФ також планує домогтися домінування російської мови над білоруською.

Також планують створити "єдиний культурний простір" і "загальний підхід до інтерпретації історії". Окрім того, влада Росії розраховувала поширювати свій вплив через науку та освіту Білорусі. Розширення російської культурної присутності в Білорусі планують реалізовувати, "переважно орієнтуючись на дітей та молодь".

Білоруська армія має дотримуватися російських статутів. Усе головне військове виробництво потрібно перевести з Білорусі до Росії.

До 2030 року російська влада розраховувала адаптувати законодавство Білорусі під російське, узяти під контроль зовнішню політику республіки й керувати нею в інтересах РФ, збільшити військову присутність на території країни, а також ввести спрощену процедуру видавання російських паспортів громадянам Білорусі "з метою створення прошарку росіян, зацікавлених в інтеграції".

Військовий компонент плану передбачає також формування спільної протидії розширенню НАТО, його військовим приготуванням у Польщі і країнах Балтії, спільні військово-тактичні навчання збройних сил Росії та Білорусі і продовження домовленостей про безоплатне використання російських баз у республіці.

Контекст:

Росія й Білорусь понад 20 років ведуть переговори про створення Союзної держави. Якщо сторони домовляться, економічні зв'язки між Москвою й Мінськом можуть зміцнитися до рівня Євросоюзу чи навіть федеративних держав, зазначали російські ЗМІ.

Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, говорив, що Білорусь не збирається входити до складу інших держав, "навіть братської Росії", і що він не хоче увійти в історію як останній президент Білорусі.

За даними агентства Bloomberg, президент Росії Володимир Путін запропонував змінити конституцію РФ щодо обнулення своїх президентських строків після того, як Лукашенко відмовився створювати Союзну державу.

9 вересня 2021 року Путін і Лукашенко зустрілися в Москві. За підсумками переговорів Путін сказав, що всі 28 дорожніх карт щодо інтеграції двох країн узгоджено, і припустив створення союзного парламенту РФ і Білорусі. 4 листопада Путін і Лукашенко підписали 28 програм щодо посилення інтеграції між Росією та Білоруссю.

Російські війська із 24 лютого 2022 року заходили в Україну, зокрема, з Білорусі. Вона практично надала свою територію країні-окупанту як військову базу, зокрема для завдання по Україні ракетних та авіаударів.

Путін заявив 19 грудня в Мінську за підсумками зустрічі з Лукашенком, що Росія нібито не планує поглинати Білорусь чи якусь іншу країну. Зі свого боку, російський бізнесмен, колишній член Ради Федерації РФ і колишній Путіна Сергій Пугачов стверджує, що наприкінці 90-х основною ідеєю Лукашенка було зростити Росію з Білоруссю та очолити її. Цим планам завадила, зокрема, поява Путіна у Кремлі, вважає Пугачов.