"Росія приклала пістолет до голови України". Блінкен заявив, що не чекає на прориви від переговорів США і НАТО з РФ

Блінкен: Я не думаю, що наступного тижня ми побачимо які-небудь прориви
Фото: EPA
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив в ефірі каналу ABC News 9 січня, що не чекає на "прориви" від запланованих на найближчий час переговорів із Росією.

10 січня відбудуться переговори Росії та США, а 12 січня – засідання Ради Росія – НАТО.

"Я не думаю, що наступного тижня ми побачимо які-небудь прориви", – сказав Блінкен.

За його словами, було б дуже важко досягти реального прогресу, поки триває ескалація, коли Росія "приклала пістолет до голови України зі 100 тис. військовослужбовців поблизу її кордону із можливістю подвоїти їхню кількість у дуже короткі строки".

Водночас, за його словами, можливий діалог із РФ щодо низки питань. Наприклад, можуть бути підстави продовжити Договір про ракети середньої та меншої дальності з Росією, який раніше було розірвано.

"Якщо ми бачимо деескалацію, якщо ми бачимо зниження напруженості, це те середовище, у якому ми можемо досягти реального прогресу і, знову ж таки, розв’язати проблеми, розумні побоювання з обох сторін", – сказав Блінкен.

За його словами, якщо Росія здійснить нову агресію проти України, "цілком справедливою" буде перспектива зміцнення НАТО своїх позицій на східному фланзі та в країнах, що межують із Росією.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною та готує вторгнення до України.

Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що в зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.

17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону 15 грудня російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у ст. 4 проєкту договору між РФ і США ідеться, що США мають взяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до складу СРСР.

Президент РФ Володимир Путін 23 грудня на щорічній пресконференції на запитання, чи буде Росія нападати на Україну, заявив, що дії Москви "залежатимуть не від перебігу переговорів [про просування НАТО на схід], а від безумовного підтримування безпеки Росії сьогодні і на історичну перспективу".

29 грудня в Держдепартаменті США повідомили, що в січні проведуть переговори з Москвою щодо вимог про "гарантії безпеки": 10 січня відбудеться діалог між Сполученими Штатами та РФ щодо стратегічної стабільності, 12 січня Росія та НАТО планують провести зустріч на рівні Ради Росія – НАТО, а на 13 січня заплановано зустріч представників РФ та ОБСЄ.