Росія вийшла з переговорів з Японією щодо укладання мирного договору
Наголошують, що рішення про це ухвалили, "з огляду на очевидний недружній характер" введених Японією санкцій проти РФ.
"Російська сторона в нинішніх умовах не має наміру продовжувати переговори з Японією щодо мирного договору з огляду на неможливість обговорювати підписання основного документа про двосторонні відносини з державою, яка займає відверто недружні позиції та прагне завдати шкоди інтересам нашої країни", – ідеться у заяві Росії.
Окрім того, російська сторона виходить із діалогу з Японією про налагодження спільної господарської діяльності на південних Курилах та блокує продовження статусу Японії як партнера Організації чорноморського економічного співробітництва із секторального діалогу.
У Японії на цю заяву поки не відреагували – її опублікували, коли там уже настала ніч.
Після Другої світової війни острови Курильської гряди – Ітуруп, Кунашир, Шикотан та група Хабомаї – увійшли до складу СРСР. Японія вважає їх своїми "північними територіями", окупованими СРСР, і домагається повернення островів під юрисдикцію Токіо. Через спір про Курильські острови Японія і РФ досі не уклали мирного договору після закінчення Другої світової.
У вересні 2018 року президент РФ Володимир Путін запропонував Японії укласти мирний договір до кінця року без попередніх умов. Проте секретар кабінету міністрів Японії Есіхіде Суга того самого дня заявив, що до розв'язання територіального спору про Курильські острови це неможливо.
Згодом переговори про Курили застопорилися.
Після вторгнення Росії в Україну прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда заявив, що Курильські острови належать Японії. Попередній уряд на чолі з Сіндзо Абе уникав таких формулювань, сподіваючись досягнути прогресу щодо мирного договору між РФ та Японією, зазначали місцеві ЗМІ.
Контекст:
Японія активно підтримує Україну з моменту визнання Росією незалежності територій, окупованих угрупованнями "ЛНР" і "ДНР".
23 лютого влада Японії вирішила ввести санкції – вона оголосила про намір заборонити видання віз жителям ОРДЛО, а також ввести заборону на імпорт та експорт з окупованого Донбасу і заморожування активів представників "ЛДНР".
28 лютого Японія заявила про готовність надати Україні ще $100 млн допомоги до вже схваленої раніше підтримки у розмірі $100 млн, а 8 березня повідомила про передання бронежилетів, ліків та іншого спорядження.
Окрім того, Японія заморозила активи низки громадян РФ і заявила про введення санкцій проти Росії відповідно до обмежень, які застосовують інші країни – члени "Великої сімки". Персональні санкції ввели стосовно керівництва РФ, зокрема президента Володимира Путіна, а також російських бізнесменів.
Кісіда також висунув вимогу до індійського колеги Нарендрі Моді відреагувати на військове вторгнення РФ в Україну, зазначивши, що вторгнення Росії в Україну похитнуло "основу міжнародного порядку".