Росія заявила, що не братиме участі у спостереженні за виборами в Білорусі
У Центрвиборчком Росії не надходило традиційного офіційного запрошення з боку білоруських колег для участі у виборах в ролі спостерігачів, повідомила голова комісії Елла Памфілова.
Центрвиборчком Росії ухвалив рішення не скеровувати на вибори до Білорусі своїх спостерігачів, щоб не ставити під загрозу їхнє здоров'я й особисту безпеку через пандемію COVID-19. Про це 4 липня ТАСС повідомила голова комісії Елла Памфілова.
За її словами, у ЦВК Росії не надходило традиційного офіційного запрошення з боку білоруських колег для участі у виборах у ролі спостерігачів.
Також вона додала, що російські спостерігачі, які зазвичай входять до складу місії Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ, цього року не мають можливості прибути в Білорусь у зв'язку з тим, що у БДІПЛ відповідне офіційне запрошення від білоруської сторони надійшло з великим запізненням.
Водночас у ЦВК РФ не вважають можливим скерувати в Білорусь своїх представників й у складі спостережної місії СНД через "дуже специфічне ставлення керівництва Білорусі до коронавірусної пандемії".
У Білорусі 4 серпня почалося дострокове голосування на виборах президента. Воно триватиме до 8 серпня включно. На 9 серпня заплановано основне голосування.
Головних конкурентів нинішнього президента Білорусі Олександра Лукашенка на виборах – банкіра Віктора Бабарика і дипломата Валерія Цепкала – до участі не допустили. Бабарика та його сина Едуарда затримали у червні за обвинуваченням у фінансових махінаціях, Цепкало покинув країну і зараз перебуває в Україні. У зв'язку із цим штаби Бабарика та Цепкала вирішили об'єднатися зі Світланою Тихановською, дружиною блогера Сергія Тихановського. Його теж не допустили до виборів, але зареєстрували його дружину.
На підтримку об'єднаного штабу в Білорусі регулярно проводять масштабні мітинги. Один із них, який відбувся 31 липня, став наймасовішою політичною подією у країні за останні 10 років – його відвідало понад 63 тис. осіб.
Усього на пост глави держави претендують п'ятеро осіб: Лукашенко, Тихановська, співголова об'єднання "Говори правду" Андрій Дмитрієв, ексдепутатка Палати представників Анна Канопацька і лідер партії "Білоруська соціал-демократична Грамада" Сергій Черечень.