Росія здатна на виробництво 20 млн доз отруйної вакцини – український біохімік Артамонов, який працює у США
"Вважаю, що на державному рівні має бути озвучена позиція: з метою забезпечення національної безпеки російську вакцину не купувати у жодному разі", – сказав він.
Біохімік звернув увагу, що вакцину "Супутник V" в Росії розробили вчені, "схожі" на тих, які розробляли отруйну речовину "Новачок".
"Ви можете собі уявити, як вони вкладають в ампулу отруту, яка діє через два-три місяці? Я можу. Я не параноїк, але усвідомлюю підступність росіян, яку вони довели за сім років війни і 350 років нашого з ними "братнього" життя. Вірю, що Росія здатна на все, зокрема на виробництво 20 млн доз отруйної вакцини", – пояснив Артамонов.
Він також прокоментував появу в авторитетному науковому журналі The Lancet статті про російську вакцину та її ефективність на рівні 91,6%.
"Стаття [...] лишає питання щодо популяції дослідження, оскільки це переважно були молоді люди та майже не було людей із проблемами зі здоров’ям, які становлять більшість будь-якої популяції. Зараз ми бачимо, що в Росії вакциновано під 10% населення, але захворюваність не падає. Тому припускаю, що лабораторна проба вакцини могла бути нормальною, а під час виробництва стався збій або опубліковані в The Lancet дані щодо "Супутника V", м’яко кажучи, – не зовсім правда", – вважає Артамонов.
Контекст:
Вакцину "Супутник V" зареєстрували в Росії 11 серпня 2020 року. Президент Володимир Путін стверджував, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і пройшла всі перевірки. За даними Російського фонду прямих інвестицій, станом на 1 квітня препарат "Супутник V" схвалили для використання у 59 країнах.
Водночас вакцина зазнала критики в науковій спільноті, оскільки її зареєстрували до проходження третьої фази клінічних випробувань. У Росії заявляли про 95-відсоткову ефективність.
Водночас багато російських учених зазначало, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим та етичним нормам розроблення ліків. Росіяни, які зробили щеплення, скаржилися на різні побічні ефекти – гарячку, втрату нюху, підвищений тиск.
За даними EUobserver, у Росії після щеплення препаратом проти COVID-19 "Супутник V" померло четверо людей, ще шестеро мали серйозні побічні ефекти.
Регулятор Євросоюзу почав перевіряти російську вакцину проти коронавірусу щодо можливого її схвалення 4 березня. 23 березня глава EMA Емер Кук заявляла, що агентство готується до інспектування підприємств у РФ, де виробляють "Супутник-V", повідомляло Politico.
У Росії проводять масову імунізацію проти COVID-19 вітчизняним препаратом.