Російська письменниця Петрушевська відмовилася від звання лауреатки Держпремії через наміри ліквідувати "Меморіал"

Петрушевська обіцяла надіслати значок лауреата Державної премії до музею
Фото: Петрушевская Людмила Стефановна Писатель / Facebook
У Росії письменниця Людмила Петрушевська заявила, що відмовляється від звання лауреатки Державної премії на знак протесту проти поданого Генпрокуратурою РФ позову про ліквідацію правозахисного центру "Меморіал". Про це вона написала 12 листопада у Facebook.

"Я відмовляюся від звання лауреатки Державної премії. Тому що мені вручав значок, коробку та букет президент [РФ Володимир] Путін", – написала вона.

Вона наголосила, що премію здобула за п'єсу "Московський хор", присвячену тим, хто не повернувся з таборів, та зазначила, що, на її думку, Путін цієї п'єси не читав.

"У мене зараз забирають "Меморіал", пам'ять про засуджених і розстріляних, про кинутих під вантажівку й померлих голодною смертю, про заморожених у вантажівках на шляху від табору до табору, про замучених тортурами на Луб'янці та на Колимі, про забитих нещодавно на вулицях, у вагонзаках і в поліції. Про тих, хто сидить ув'язнений за сфабрикованими, фальшивими справами. Про тисячі таких ув'язнених, небезпечних для влади", – написала Петрушевська.

Вона додала, що значок лауреата Державної премії надішле до Літературного музею, а $1 тис., свою частку грошової частини премії, яку одержало кілька осіб, котрі мали стосунок до вистави, передасть людям з інвалідністю.

Письменниця здобула Державну премію Росії 2002 року. Премію вручає із 1992 року президент РФ за внесок у розвиток науки й техніки, літератури та мистецтва, за визначні виробничі результати.

Контекст:

Міжнародне історико-просвітницьке та правозахисне товариство "Меморіал" займається збереженням пам'яті про політичні репресії в СРСР у XX столітті. Одним із його засновників був радянський дисидент, лауреат Нобелівської премії Андрій Сахаров.

У 2016-му "Меморіал" було занесено до реєстру "іноагентів". У російському міністерстві юстиції заявляли, що організація відповідає критеріям "іноземного агента", оскільки одержує іноземне фінансування та бере участь у політичній діяльності в Росії. Після цього "Меморіал" неодноразово штрафували, обвинувачуючи в незазначенні в матеріалах статусу "іноагента".

11 листопада 2021 року стало відомо про вимогу Генпрокуратури ліквідувати "Меморіал" та його структурні підрозділи, зокрема правозахисний центр. Відомство обвинуватило організацію в систематичному порушенні законодавства про "іноземних агентів" та подало відповідний позов.

Однією з підстав для ліквідації правозахисного центру прокуратура назвала "виправдання екстремізму та тероризму", повідомили в "Меморіалі" 12 листопада. Правозахисники зазначають, що йдеться про список політв'язнів, який веде "Меморіал", – серед них є учасники організацій "Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі", "Таблігі Джамаат", "Ат-Такфір Валь Хіджра", а також "Артпідготовка" та "Свідки Єгови", які у РФ визнано терористичними та екстремістськими.