Російський "експерт" запропонував розбомбити ще одну сусідню країну, щоб вийти з нафтової кризи

Александров: Розбомбимо всю енергосистему, нафтову систему – і сидітиме Азербайджан без нафти, без електрики
Фото: mgimo.ru

У відповідь на нафтове ембарго і встановлення стелі цін на російську нафту провідний експерт Центру воєнно-політичних досліджень Московського держінституту міжнародних відносин Михайло Александров запропонував завдати ракетного удару по Азербайджану. Таку заяву він зробив 15 грудня в ефірі пропагандистського ресурсу Rusarminfo, фрагмент коментаря опублікували в YouTube.

"У Росії є засоби, навіть не починаючи контактної, сухопутної війни з Азербайджаном, завдати ударів по Баку, розбомбити бакинську нафтову галузь повністю, знищити азербайджанську енергосистему", – сказав він.

"Експерт" заявив, що від таких ударів сильно постраждає Захід.

"Якщо ми зараз розбомбимо їхню нафтову галузь, то нафта на Захід не тектиме. Це одразу підвищить ціни на нафту в умовах, коли вони стелю цін ввели", – зазначив він.

Окрім того, Александров звинуватив Азербайджан у "провокації" російських миротворців, маючи на увазі невирішений конфлікт навколо Нагірного Карабаху. Удар по азербайджанській енергосистемі, за його словами, вирішить і цю проблему.

"Азербайджан прикривається, він же з нами підписав декларацію про стратегічне союзництво, а сам провокує наших миротворців. Треба дати зрозуміти, що ми, може, й не воюватимемо в Карабаху, але розбомбимо всю енергосистему, нафтову систему – і сидітиме Азербайджан без нафти, без електрики", – заявив "експерт".

Контекст:

Уряди країн Європейського союзу домовилися про обмеження ціни на російську морську нафту в розмірі $60 за барель 2 грудня. До них долучилися країни "Групи семи" (США, Канада, Великобританія, Німеччина, Франція, Італія та Японія), а також Австралія й інші країни.

За підрахунками "Русской службы ВВС", через це до 2030 року частка Росії на світовому енергетичному ринку скоротиться із 20% до 13%, позбавивши Москву приблизно $1 трлн доходів.

Водночас Україна, Польща та країни Балтії наполягали на радикальнішому зниженні вартості російської нафти. 3 грудня президент України Володимир Зеленський назвав "несерйозною" встановлену стелю цін. На його думку, барель має коштувати менше ніж $30.

За даними Bloomberg, РФ дедалі частіше доправляє паливо в Азію. На неї тепер припадає приблизно 89% експорту російської нафти (орієнтовно 3 млн барелів на добу), основна частина цього обсягу припадає лише на дві країни – Китай та Індію. Також значно (до 890 тис. барелів на добу) зросла частка танкерів, які приховують свій кінцевий пункт призначення, проте під час наближення до Суецького каналу більшість їх указує пунктом призначення індійські порти, зазначає агентство.