Російський мін'юст відмовився допомагати Литві в притягненні Горбачова до суду за події 1991 року
Відмовляючись допомагати Литві запросити екс-президента СРСР Михайла Горбачова до суду Вільнюса, Росія посилається на договір про правову допомогу і правові відносини.
Росія відмовилася надати юридичну допомогу у переданні екс-президентові СРСР Михайлу Горбачову виклику до суду Литви у справі про події 1991 року. Про це повідомляє Вільнюський окружний суд із посиланням на відповідь міністерства юстиції РФ.
"Запит Литовської Республіки відхилений Російською Федерацією відповідно до статті 18 "Договору про правову допомогу та правові відносини (у цивільних, сімейних і кримінальних справах)". Ця стаття передбачає, що правової допомоги не надають, якщо вона може завдати шкоди договірній стороні", – ідеться в повідомленні.
У суді наголосили, що правової допомоги від РФ у справі Горбачова Литва попросила 25 листопада 2016 року.
За інформацією судді Айнори Корнелії Мацявічене, яка розглядає справу Горбачова, 28 грудня 2016 року надіслану звичайною поштою повістку було отримано Фондом Михайла Горбачова.
11 березня 1990 року верховна рада Литви заявила про відновлення незалежності, однак влада СРСР оголосила, що це рішення суперечить конституції. У січні 1991 року в Литві почалися несанкціоновані акції протесту.
У ніч на 13 січня 1991 року унаслідок дій радянських військових біля Будинку друку, телевежі і будівлі Литовського радіо і ТБ було вбито 14 цивільних осіб. Сотні людей дістали поранення.
У жовтні 2016 року Вільнюський окружний суд ухвалив рішення допитати як свідка у справі про загибель людей під час січневих подій 1991 року Горбачова. Про початок окремого розслідування ролі Горбачова в тих подіях і присвоєння йому спеціального статусу свідка клопотав Робертас Повілайтіс, син загиблого під час дій радянських військових біля телецентру Вільнюса Аполінараса Повілайтіса.
Сам Горбачов заперечує, що саме він давав наказ стріляти у Вільнюсі.
Договір між РФ і Литвою про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах був підписаний у Вільнюсі 21 липня 1992 року.