Російський рух "ПВК "Редан" в Україні: що відомо і кого вже затримали
Перші інциденти
За даними Telegram-каналу Baza, перші конфлікти почалися у Москві 19 лютого у фудкорті ТРЦ "Авіапарк". Пізніше схожі бійки сталися у ТЦ "Маркос-Молл". Більшості тих, кого затримала поліція, було приблизно 15 років.
Протягом останнього тижня такі акції відбулися і в інших містах Росії, повідомляли російські ЗМІ, зокрема "РИА Новости". У період із 24-го до 26 лютого в торговельних центрах Москви, Санкт-Петербурга, Новосибірська, Ростова-на-Дону та Казані було затримано понад 500 підлітків, пише "Коммерсантъ", посилаючись на дані різних ЗМІ.
Що таке "ПВК "Редан"?
"ПВК "Редан" – це підліткова субкультура, яка виникла в соцмережах і натхненна аніме-серіалом "Hunter x Hunter", у якому є бандитське угруповання під назвою "Редан" (旅団, із японської – "Бригада"). Символи підліткової "ПВК" – чорний колір, павуки і чотири цифри, номер героя з аніме. Російському радіо "Мел" один зі старих учасників спільноти анонімно розповів, що "Редан" не має ідеології як такої, не закликає до насильства і нейтральна до всіх людей. Водночас це спільнота, яка "готова за себе постояти у деяких питаннях". Абревіатуру "ПВК" додали до назви "заради жарту", зазначили учасники руху.
Український викладач японської мови Борис Мороз написав у Facebook, що у Росії назву угруповання, як і суть об'єднання з аніме, змінили.
"Правильно за каноном аніме було "Рьодан", але в російській часто пишуть "е" без крапок, тому з'явилася назва "Редан", яка нічого не означає. Учасники "Редан" у РФ створили власну революційну ідеологію. У її серці лежить ідея про те, що неформали, які отримували люлів від гопників та ультрас, можуть зібратися гуртом і самі виписати люлів будь-кому", – пояснив він.
"ПВК "Редан" в Україні
27 лютого стало відомо, що підлітки у Києві, Харкові, Львові, Вінниці, Житомирі, Луцьку й Івано-Франківську готувалися до масових бійок, повідомляли місцеві ЗМІ та правоохоронці. За даними поліції, у різних регіонах держави відбулося приблизно 30 зібрань молоді. Правоохоронці "оперативно відреагували та не допустили конфліктних ситуацій" між підлітками, кажуть у пресслужбі. За словами начальника управління ювенальної превенції Національної поліції України Василя Богдана, до управління та відділів поліції запросили понад 700 осіб. Більшість із них – неповнолітні.
Також поліцейські вже заблокували 18 каналів і груп у соцмережах, створених для "розкручування" молодіжного руху, додали у пресслужбі.
Кіберполіція повідомила, що затримала адміністратора одного з Talegram-каналів. Ним виявився 16-річний житель Дніпра. За словами підлітка, канал було створено для отримання заробітку від реклами, тому для популяризації ресурсу він використав назву нового молодіжного руху.
Ще одного адміністратора групи затримали в Черкаській області. Ним виявився 13-річний школяр. Він сказав, що створив канал, щоб стати популярним.
"Щоб не дати ворогові успішно провести свою ІПСО та убезпечити дітей від необдуманих вчинків, ми спілкуємося з адміністраціями та педагогічними колективами навчальних закладів, але головне: ми звертаємося до батьків та закликаємо їх бути друзями своїх дітей, проводити з ними більше часу, підтримувати їх, цікавитися, із ким вони спілкуються і як проводять дозвілля", – заявив начальник управління ювенальної превенції Національної поліції України Богдан.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки (ЦСКІБ) повідомив, що флешмоб "ПВК "Редан" в Україні штучно запустив Кремль.
Центр зафіксував, що починаючи із 23 лютого у групах російської соцмережі "ВКонтакте" почалося спам-розсилання з однаковим повідомленням, яке запустило флешмоб. Також поширювали заклик до противників "ПВК "Редан" приходити з ними "боротися".
"Цей флешмоб РФ використовує, щоб стверджувати, ніби Україна та Росія – єдиний простір, адже молодь усюди поводить себе однаково. Але флешмоб не показує позицію всієї молоді, адже у реальному флешмобі взяло участь лише сотня підлітків. Флешмоб запустили на річницю повномасштабної війни. Таким чином Кремль міг намагатися відвернути увагу від незручного для себе факту про провал бліцкригу. Окрім цього, так Росія пробує контролювати молодь", – заявили у центрі.