Російський суд визнав ФБК та інші структури Навального екстремістськими організаціями. Тепер їхнім членам заборонено брати участь у виборах
"Рішенням суду ліквідовано некомерційні організації ФБК і ФЗПГ, заборонено діяльність громадського руху "Штаби Навального", – ідеться в повідомленні.
Майно ФБК перейде у власність Російської Федерації.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Як пояснює "Медуза", організаціям заборонили поширювати будь-яку інформацію, здійснювати фінансові операції, а також брати участь у виборах та організовувати акції.
Рішення стосується не тільки організаторів та учасників фондів і штабів, і їхніх "прибічників" – їм заборонили виставляти свої кандидатури на виборах будь-якого рівня. Обмеження поширюються на всіх людей, які хоча б раз протягом року до рішення суду були якось причетні до їхньої діяльності. Отже, усім, хто з літа 2020 року жертвував гроші організаціям Навального, виходив на організовані ними мітинги або публічно схвалював їхню діяльність в інтернеті, можуть заборонити виставляти свої кандидатури на виборах будь-якого рівня.
Пересічні учасники діяльності (тобто волонтери та співробітники структур Навального, зокрема ті, хто вже звільнився) теж не зможуть кілька років виставляти свої кандидатури на виборах будь-якого рівня. Це обмеження так само, як і для прибічників, буде діяти три роки з моменту рішення суду – до літа 2024 року (навесні 2024 року у РФ відбудуться вибори президента).
Для керівників структур обмеження щодо участі у виборах будуть тривати довше – п'ять років. Окрім того, керівники протягом 10 років (тобто до 2031 року) не зможуть засновувати в Росії некомерційні організації, а також громадські та релігійні об'єднання.
Російські ЗМІ тепер щоразу мають згадувати, що влада визнала структури Навального екстремістськими і ліквідувала. Окрім того, ЗМІ заборонено поширювати "екстремістські матеріали". Чи будуть розцінювати старі тексти з переказуванням розслідувань ФБК як "екстремістські", поки невідомо.
Контекст:
Фонд боротьби з корупцією – некомерційний фонд, створений Навальним, основною діяльністю якого є розслідування, викриття корупційних схем і припинення корупції у вищих органах російської влади. За рішенням мін'юсту Росії у жовтні 2019 року ФБК було визнано в Росії НКО – іноземним агентом.
У липні 2020 року Навальний оголосив про закриття ФБК і створення нової юридичної особи – Фонду захисту прав громадян. Він потрапив до реєстру НКО-іноагентів у грудні 2020-го.
Прокуратура Москви 16 квітня цього року вимагала визнати фонди і штаби Навального екстремістськими організаціями. За версією відомства, соратники Навального хочуть "створити умови для зміни основ конституційного ладу, зокрема з використанням сценарію "кольорової революції".
Штаби Навального в різних містах РФ оголосили про припинення діяльності. 26 квітня прокуратура Москви тимчасово заборонила їхню роботу до рішення Мосміськсуду за позовом про визнання штабів політика екстремістськими організаціями.
Справи про визнання ФБК екстремістською організацією оголосили "державною таємницею", повідомляв директор ФБК Іван Жданов.
На початку червня президент Росії Володимир Путін підписав закон, який забороняє брати участь у виборах людям, причетним до діяльності екстремістської або терористичної організації. У РФ його назвали "законом проти ФБК".