У ФБК назвали людину, яка злила базу даних прибічників Навального
Співробітники російського Фонду боротьби з корупцією (ФБК) заявили, що їхній колишній співробітник Федір Горожанко зламав базу електронних адрес із сайта "Свободу Навальному!", де реєструвалися охочі вийти на акцію протесту на підтримку російського опозиціонера Олексія Навального. Про це йдеться в розслідуванні ФБК, опублікованому в YouTube.
Сайт "Свободу Навальному!" запустили 23 березня. У середині квітня команда політика повідомила про витік електронних адрес із сайта. Користувачам, які там зареєструвалися, почали надходити листи з погрозами та особистими даними, яких вони на ресурсі не залишали.
Крім того, зловмисники розсилали листи і роботодавцям росіян, які були зареєстровані на сайті. Через це прибічників Навального почали звільняти. Зокрема, російські ЗМІ писали про масові звільнення в московському метрополітені.
Співробітники ФБК з'ясували, що витік стався через поштовий сервіс Mailgun, який фонд використовував для надсилання листів про верифікацію та підтвердження реєстрації. До нього під'єдналися, використовуючи секретний API-ключ, який знає лише кілька співробітників ФБК.
Фонд перевірив усі IP-адреси, які під'єдналися до Mailgun за цим ключем, і виявив два підозрілі. Потім, як з'ясували у фонді, із цих самих IP-адрес у свою стару корпоративну пошту ФБК заходив Горожанко, який до звільнення у 2019 році займався розсиланнями.
У ФБК припускають, що Горожанко зламав їхню базу заради грошей, оскільки донедавна у нього була заборгованість за мікрокредитами в розмірі 96 тис. руб. (35,8 тис. грн). Але вже на початку квітня він вніс на свій картковий рахунок 1,2 млн руб. (450 тис. грн).
У коментарі виданню "Бумага" Горожанко назвав брехнею версію про свою причетність до витоку бази даних прибічників ФБК.
Контекст:
Фонд боротьби з корупцією – некомерційний фонд, створений Навальним, основною діяльністю якого є розслідування, розкриття корупційних схем і припинення корупції у вищих органах російської влади. За рішенням мін'юсту Росії, у жовтні 2019 року ФБК визнали в Росії НКО – іноземним агентом.
16 квітня 2021 року прокуратура Москви вимагала визнати ФБК, Фонд захисту прав громадян і штаби Навального екстремістськими організаціями. За версією відомства, соратники Навального хочуть "створити умови для зміни основ конституційного ладу, зокрема з використанням сценарію "кольорової революції".
17 січня 2021 року Навальний повернувся в Росію з Німеччини, де із серпня 2020 року проходив лікування і реабілітацію після отруєння бойовою речовиною класу "Новачок". Відразу після повернення його затримали в аеропорту "Шереметьєво" у справі "Ів Роше" і заарештували на 30 діб (у межах справи він дістав умовний строк і мав реєструватися у слідчих, але не робив цього через лікування в Німеччині).
Симоновський суд Москви 2 лютого замінив Навальному умовний строк на реальний. З урахуванням часу, проведеного під домашнім арештом, політик пробуде в колонії загального режиму два роки і 6,5 місяця. Наприкінці лютого Навального етапували у виправну колонію №2 в місті Покров Владимирської області.