Російський військовий розповів, що його товариші по службі і в Чечні могли стріляти в мирних жителів, як в Україні

Алібеков: У будь-якій ситуації є вибір
Скріншот: Дикий десантник. / YouTube
Російські військові, яких відправили воювати в Україну, завжди мають вибір не вбивати людей. Про це в опублікованому 9 червня інтерв'ю проєкту "Кавказ.Реалии" заявив колишній військовослужбовець Чорноморського флоту РФ, ексспецпризначенець із Новоросійська Асхабалі Алібеков.

"Командир наказує: "Іди і вбивай". Вони кажуть: ти зобов'язаний, ти повинен виконати наказ. Кому повинен? Батьківщині. Але наказує не батьківщина, не старі й діти, якими вони прикриваються, а конкретний командир. Військовим втовкмачують рабський послух перед начальством, у них вбивають особистість, вони стають слухняною бездумною машиною. Але у будь-якій ситуації є вибір", – сказав він.

Росіянин розповів, як під час війни у Чечні, де він брав участь, "солдати впіймали мирного старого і хотіли його застрелити, видавши за бойовика".

"Я схопився за автомат, кажу: "Якщо його чіпатимете, відкрию вогонь". І його відпустили. І сьогодні у військових є вибір – іти вбивати, виконуючи чужий наказ, або залишитися людиною, чесною перед собою. Небезпечний не той, хто наказує, небезпечний той, хто виконує цей наказ, хто натискає на спусковий гачок або запускає ракету. Вони їхніми руками вбивають. Якби напали на нашу країну, була б інша розмова. Зараз ситуація інша", – пояснив Алібеков.

Він вважає, що "якщо віддають злочинний наказ – краще сісти у в'язницю".

"Не треба боятися подати рапорт про відставку, командування нічого тобі зробити не зможе. Навіть якщо в гіршому випадку опинишся у в'язниці, там теж люди живуть: чотири стіни і тричі на день годують. Звичайно, це випробування. Але якщо ти вважаєш себе чоловіком і воїном, ти можеш піти гідно, а не бути рабом, не служити людині, яку судитиме Гаазький трибунал. А його рано чи пізно судитимуть", – заявив Алібеков.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Про випадки жорстокого ставлення до мирних жителів у Чечні під час війни в цій республіці головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман розповідав і опозиційний російський журналіст Аркадій Бабченко, який служив у Чечні: коли він не дав російським військовим розстріляти людину, яка йшла повз блокпост і його нібито, як шпигуна, прив'язали на ніч до дерева; і коли у Грозному розстріляти з автомата жінок із білими прапорами, що йшли з міста, збирався "добрий хлопець" із росармії Вася Сапожник.

Контекст:

За фактами воєнних злочинів, скоєних російськими окупантами під час відкритого вторгнення в Україну, відкрито тисячі кримінальних проваджень. Серед цих злочинів – знущання, сексуальне насильство, розстріл мирних громадян. У Нацполіцію надійшло від українців приблизно 2 млн повідомлень про протиправні дії росіян.

Українська влада заявила, що добиватиметься притягнення РФ до відповідальності за воєнні злочини. Президент України Володимир Зеленський 12 квітня пообіцяв, що Україна "дістане кожного" воєнного злочинця з РФ.