Румунський журналіст заявив, що голова "Укрнафти" Корецький і наближений до нього бізнесмен Свірський лобіюють постачання в Україну російської нафти
Україна готується повністю заблокувати імпорт нафтопродуктів із Румунії, котрі доправляють морем, і диктувати цю стратегію стала компанія "Укрнафта", яка на 50% належить державі. Про це у своїй статті 13 червня написав журналіст румунського видання Economica Іон Добреану.
"Здається, історія румунсько-української дружби добігла кінця. Українська влада готує ембарго на всіх румунських перевізників, які везуть нафту в Україну. Практично це рішення є максимально ворожим до Румунії через причини, які дуже важко зрозуміти й виправдати з погляду бізнесу. Очевидною причиною, на яку посилається Україна, є те, що вона тривалий час має справу з багатьма перевізниками, котрі постачають російську нафту у свою країну за фальшивими документами. Незалежно від того, надходить вона з Туреччини, Болгарії чи Молдови кораблями приватних компаній під різними прапорами, нафта, яка потрапляла б в Україну, фактично теж була б із Росії", – зазначив автор.
Він додав, що спершу торгівлю нафтою між румунськими компаніями й Україною обмежать, а потім і повністю заборонять.
"Ці санкції проти Румунії насправді запровадять, оскільки низка приватних компаній, які контролюють українські олігархи, у реальності хочуть мати монополію на нафту, котру вони продають державі, а особливо на її ціну. У такий спосіб повністю усувають вільну конкуренцію з компаніями з Румунії чи інших сусідніх країн", – переконаний Добреану.
Він заявив, що за цим ембарго стоїть компанія "Укрнафта", "контрольована з тіні компаніями олігарха з канадським громадянством Євгена Свірського".
"Гендиректор держкомпанії Сергій Корецький – друг дитинства "канадського" бізнесмена! "Укрнафта" – це компанія, яка на 50% – державна, на 42% – приватна. "Укрнафта" була причетна до кількох корупційних скандалів і закупівель величезних обсягів нафти за завищеною ціною, але, оскільки країна охоплена війною, ніхто не розслідував цих скандальних звинувачень. AGTG SA та Eco Fuel Trading SA – це дві зареєстровані у Швейцарії компанії, які займаються торгівлею нафтою й іншими нафтопродуктами в Україні. За даними місцевих ЗМІ, ці дві компанії протягом багатьох років повністю домінували в імпорті нафти з Греції, разом вони становлять 75% загального імпорту нафти з Греції в Україну", – написав журналіст.
За його даними, ідеться про мережу компаній, які практично є посередниками й продають Українській державі дорожчу нафту, котра насправді з Росії.
"Завдяки тісним стосункам між Євгеном Свірським, який володіє швейцарською компанією AGTG SA, і Сергієм Корецьким, генеральним директором національної компанії "Укрнафта", вони намагаються і навіть досягають успіху в монополізації ринку нафти в Україні, усуваючи своїм політичним впливом будь-яку форму конкуренції з румунськими компаніями й не лише. Схема класична: корумпований керівник "Укрнафти" бажає купувати дорожчу нафту у свого друга-"канадця", який привозить нафту з Греції", – підкреслив Добреану.
Через групи компаній у Швейцарії Wattsun Holding Свірський заробляє мільйони євро на імпорті нафти з України, заявив журналіст.
"Підозри розслідувачів-журналістів в Україні полягають у тому, що ця нафта, яка потрапляє в Україну у величезній кількості, насправді є російською, її імпортують українські олігархи через Туреччину, а потім перемарковують у Греції. Ці підозри більш ніж обґрунтовані, враховуючи той факт, що Греція не є великим виробником чи експортером нафти. Суми, котрі є в обігу на ринку нафти, яку Україна імпортує з Греції, сягають €4–5 млрд, що є основною причиною того, чому впливові бізнесмени платили корумпованим політикам з України, щоб блокувати румунські компанії в цьому комерційному процесі", – заявив він.
Уряд Румунії шокований рішенням України заблокувати імпорт нафти морем, додав журналіст.
"Рішення України, яке набуде чинності протягом найближчих тижнів, заскочило владу Румунії зненацька. Мабуть, ніхто з уряду чи міненерго не очікував такого ворожого жесту з боку сусідньої країни, якій так інтенсивно допомагала Румунія. Стратегія уряду PSD-PNL має такий вигляд: "Ми не віримо, поки не побачимо", і, найімовірніше, буде вжито низки заходів після того, як цей захід стане офіційним. Безсумнівно, що економічний удар, якого завдано румунським компаніям, котрі є посередниками або транспортують нафту в Україну, є великим і неодмінно спричинить хвилю й на дипломатичному рівні", – написав Іон Добреану.