Саакашвілі запропонував провести у шпиталі в Горі зустріч трьох президентів Грузії

Саакашвілі: Грузії необхідні мир, розвиток та повне перезавантаження
Фото: EPA
Експрезидент Грузії Михайло Саакашвілі вважає, що діалог для примирення у суспільстві має розпочатися з його зустрічі з нинішньою главою держави Саломе Зурабішвілі та її попередником Георгієм Маргвелашвілі. Про це він заявив у зверненні, опублікованому телеканалом Mtavari, у відповідь на виступ Зурабішвілі на Саміті за демократію.

У своєму виступі чинна глава Грузії обіцяла ініціювати загальнонаціональний діалог для досягнення порозуміння між громадянами країни. На її думку, це "найнадійніший шлях до консолідованої демократії". Відео виступу опубліковано у Twitter Зурабішвілі.

У відповідь на цей виступ Саакашвілі запропонував "сісти за круглий стіл і разом поговорити про минуле і, найголовніше, про євроатлантичне демократичне майбутнє нашої батьківщини".

"Я не можу не згадати пропозицію, озвучену у ЗМІ четвертим президентом Грузії Георгієм Маргвелашвілі щодо зустрічі трьох президентів… Як у незаконно ув'язненого у мене немає ілюзій, що за мотивом цієї зустрічі мене звільнять. Тому я пропоную, щоб перша така зустріч відбулася у Горійському військовому шпиталі, де я досі перебуваю у статусі ув'язненого, і не прошу від вас помилування, і не маю наміру просити на цій зустрічі. Я глибоко переконаний, що альтернативи такому діалогу немає", – заявив Саакашвілі.

Він закликав грузинське суспільство, політичні сили, неурядовий сектор, ЗМІ та міжнародну спільноту підтримати його ініціативу.

"Грузії необхідні мир, розвиток і повне перезавантаження. Часу дуже мало, і не можна втрачати жодної хвилини",  – заявив третій президент країни.

Видання "Грузия Online" пояснює, що останніми роками у Грузії стає дедалі гострішою поляризація суспільства, виражена у протистоянні прибічників керівної "Грузинської мрії" та опозиції на чолі зі створеною Саакашвілі партією "Єдиний національний рух". Західні партнери називають поляризацію однією з основних проблем країни. Вони регулярно вказують на необхідність подолання суперечностей у суспільстві для запуску нормального політичного процесу.

Контекст:

У 2004–2013 роках Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль. Незабаром після звільнення з посади президента він залишив країну. У Грузії щодо нього винесено кілька вироків та розслідують низку кримінальних справ.

У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. З червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України. Він має українське громадянство.

1 жовтня політик повідомив про повернення до Грузії. Того самого дня Саакашвілі затримали та заарештували. Прокуратура Грузії порушила проти політика ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину кордону. Він оголосив голодування.

19 листопада група медичних експертів, сформована під егідою омбудсмена Грузії, заявила, що через тривале голодування у Саакашвілі розвинувся небезпечний неврологічний розлад і пацієнт може впасти в кому.

Саакашвілі погодився на переведення в шпиталь у Горі – "для отримання інтенсивної терапії, завершення голодування та реабілітації". 20 листопада експрезидента привезли в Горі і він припинив голодування, яке тривало 50 днів.