Саміт G20 ухвалив підсумкову декларацію, сторони знайшли консенсус – прем'єр Індії

Зустріч "Великої двадцятки" триватиме в Індії два дні
Фото: ЕРА

Учасники саміту лідерів країн G20 у Нью-Делі (Індія) погодили текст підсумкової декларації та ухвалили її. Про це 9 вересня заявив Нарендра Моді, прем'єр-міністр Індії, яка приймає саміт, повідомляє Times of India.

За його словами, делегації дійшли консенсусу щодо змісту підсумкового документа зустрічі. 

"Нам щойно надійшли гарні новини. Завдяки напруженій роботі наших команд та співпраці досягнуто консенсусу щодо декларації саміту лідерів G20", – сказав Моді.

У заяві лідери G20 привітали зусилля щодо забезпечення "справедливого миру, який відповідає всім цілям і принципам Статуту ООН", повідомив Білий дім.

Лідери "Великої двадцятки" підкреслили, що країни мають утримуватися від погрози або застосування сили з метою територіальних захоплень, які порушують територіальну цілісність і суверенітет будь-якої держави. Лідери G20 також "об'єдналися у наголошенні на людських стражданнях і серйозних економічних наслідках" війни проти України. У заяві зазначено, що найбільші економіки світу, включно із Бразилією, Індією та Південною Африкою, єдині в необхідності дотримання Росією міжнародного права, включно з територіальною цілісністю і суверенітетом.

За інформацією Times of India, формулювання декларації обговорювали протягом більше ніж 150 годин напружених переговорів, які "демонструють великі розбіжності між країнами G7 і Росією та Китаєм". Труднощі виникли, зокрема, "щодо російсько-українського питання".

Reuters також писало, що переговори щодо підсумкових формулювань декларації відбувалися важко.

У п'ятницю, 8 вересня, делегації не змогли домовитися щодо пунктів про розв'язану Росією війну в Україні. У 38-сторінковому проєкті, поширеному серед учасників, пункт про "геополітичну ситуацію" залишався порожнім, тоді як щодо 75 інших пунктів, до яких входять зміна клімату і криптовалюти, було досягнуто згоди.

Одне із джерел повідомило агентству, що пункти, які стосуються війни в Україні, західні країни узгодили і надіслали в Росію для ознайомлення.

Контекст:

У G20 входять Аргентина, Австралія, Бразилія, Великобританія, Німеччина, Європейський союз, Індія, Індонезія, Італія, Канада, Китай, Мексика, Росія, Саудівська Аравія, США, Туреччина, Франція, Південна Корея, ПАР і Японія. Окрім країн-учасниць на саміт у Нью-Делі запросили ще дев'ять держав – Бангладеш, Єгипет, Маврикій, Нідерланди, Нігерію, Оман, Сінгапур, Іспанію та ОАЕ, інформує сайт заходу.

Влада РФ 25 серпня повідомила, що президент країни-агресора Володимир Путін не відвідає заходу. РФ представляє міністр закордонних справ Сергій Лавров. Лідер Китаю Сі Цзіньпін також пропустить саміт, від КНР на зустрічі перебуває прем'єр-міністр Лі Цян.

Партнери України не вестимуть жодних переговорів про Україну на саміті "Великої двадцятки" в Індії без координації позицій із Києвом, про це 17 серпня заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. "Тому що G20 – Росія входить до цього формату. На жаль. А по-друге, тому що Індія та Росія є доволі тісними партнерами", – сказав він, зазначивши, що "країна працює над тим, щоб її голос був почутий на цьому заході".