Ердоган на саміті G20 просить задовольнити частину вимог РФ щодо "зернової угоди" – Bloomberg
Президент Туреччини Реджеп Ердоган на саміті лідерів країн G20 у Нью-Делі (Індія) закликає виконати деякі умови Росії, на яких вона готова повернутися до "зернової угоди". Про це 9 вересня повідомляє Bloomberg із посиланням на трьох турецьких посадовців, поінформованих про переговори.
За даними агентства, він порушував цю тему на кількох закритих зустрічах. Ердоган аргументує поступки країні-агресору необхідністю налагодити постачання українського зерна через Чорне море і знизити світові ціни на продовольство.
Турецький лідер пропонує дозволити страхування російських вантажних суден лондонській компанії Lloyd's і знову під'єднати російські банки до міжнародної системи платежів SWIFT. Джерела Bloomberg вважають, що в Туреччині навряд чи вплинуть на союзників України у США та Європі, хоча вони й укажуть на важливість відновлення "зернової угоди" для країн, що розвиваються.
Лобіювання Ердоганом вимог країни-агресора наголошує на викликах, із якими він стикається в балансуванні між сторонами від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, вважають у Bloomberg.
Дводенний саміт лідерів G20 розпочався у Нью-Делі 9 вересня.
Контекст:
Туреччина пропонує послуги посередника у переговорах між Україною та Росією. Ердоган пропонував організувати зустріч Путіна і президента України Володимира Зеленського ще у листопаді 2021 року, до повномасштабного вторгнення російських військ в Україну.
Туреччина була однією зі сторін Чорноморської зернової ініціативи, створеної для морського експорту українського зерна, яка діяла з 1 серпня минулого року. 17 липня 2023 року РФ оголосила про вихід із "зернової угоди". Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу та Ердогану пропозицію продовжити роботу ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
4 вересня в Сочі відбулися переговори президента Росії Володимира Путіна та Ердогана. Про відновлення "зернового коридору" з українських морських портів політики не домовилися, але Ердоган вважає, що це ще може відбутися.
Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України. Пошкоджено, зокрема, порти в Одесі, Рені та Ізмаїлі.
10 серпня Україна оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують у чорноморські порти та з них.