Саміт у Джидді закінчився без комюніке. Китай брав активну участь, Бразилія закликала приєднати до переговорів РФ – Spiegel
Зустріч дипломатичних радників із національної безпеки і політичних директорів зовнішньополітичних відомств щодо головних принципів відновлення сталого й справедливого миру для України в Джидді (Саудівська Аравія) 5 серпня закінчилася без підсумкового комюніке. Про це йдеться в матеріалі Spiegel, який опублікували 6 серпня.
На зустрічі були представники 40 держав, без представника країни-агресора РФ. Як ідеться в статті, за зачиненими дверима обговорювали формулу миру президента України Володимира Зеленського. Серед країн-учасниць були західні країни, як-от США і Німеччина, а також Китай, Індія та держави Південної Африки.
Після дебатів і переговорів за зачиненими дверима зустріч завершили без фінальної заяви за її підсумками, пише Spiegel. Але, як заявили ЗМІ європейські дипломатичні кола, було досягнуто згоди щодо центральних пунктів мирного плану Зеленського, як-от "територіальна цілісність і суверенітет" України.
Співрозмовники Spiegel розповіли, що Китай брав "активну" участь і висловлював "позитивні" погляди на ймовірну подальшу зустріч такого напряму.
Зі свого боку глава бразильської делегації Селсо Аморім закликав до "справжніх переговорів за участю всіх сторін", включно з країною-агресором Росією. Він вважає, що, навіть якщо Україна є "найбільшою жертвою", для миру необхідно до переговорного процесу "якось залучити Москву".
Spiegel резюмував, що метою зустрічі в Джидді була "консолідація різних мирних планів", зокрема Китаю, Африки та Бразилії, із планом із 10 пунктів, який склала Україна. Видання наголосило, що план Зеленського передусім передбачає виведення військ країни-агресора РФ з України.
Контекст:
5–6 серпня в Саудівській Аравії відбулися переговори, присвячені Україні, за участю радників із національної безпеки й інших високопосадовців із понад 40 країн. Метою саміту є узгодження головних принципів припинення війни Росії в Україні. Росія не брала участі в зустрічі.
Глава Офісу президента Андрій Єрмак за підсумками зустрічі заявив, що це були "продуктивні консультації щодо ключових принципів. "У нас була надзвичайно чесна, відкрита розмова, під час якої представники кожної країни могли озвучити свою позицію й бачення. Були різні погляди, але всі присутні засвідчили відданість своїх країн принципам Статуту ООН, міжнародного права та поваги до суверенітету й непорушності територіальної цілісності держав. І саме на цих принципах побудована формула миру президента Зеленського, про яку ми докладно розповіли", – заявив Єрмак.
Формулу миру, яка складається з 10 пунктів, Україна презентувала в листопаді 2022 року. Одним із головних положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.